5 نکته جالب برای ایجاد انگیزه

در این مقاله 5 تکنیک روانشناختی که می تواند به شما در ایجاد انگیزه کمک کند، ارائه شده است. با بکارگیری این روش ها می توانید انگیزه بیشتری برای انجام کارها در خود ایجاد کنید، و درنتیجه بازدهی و رضایت مندی تان از زندگی بیشتر خواهد شد.

عوامل روانشناختی که بر ایجاد انگیزه تأثیر می گذارند

انگیزه یک فاکتور اساسی برای رسیدن به موفقیت است. بنابراین، می توان به خوبی درک کرد که چرا انگیزه یک موضوع بسیار داغ در بسیاری از زمینه های مختلف است. کارشناسان همیشه به دنبال یافتن روش های جدیدی برای انجام کارها مانند تقویت انگیزه دانش آموزان یا افزایش انگیزه برای ورزش کردن هستند.

نظریه ها و نکات بسیاری وجود دارد که برای کمک به افراد در ایجاد انگیزه طراحی شده است. اما برخی از عوامل روانشناختی که می توانند بر ایجاد انگیزه تأثیر بگذارد، ممکن است شما را غافلگیر کند. آیا می دانستید که تجسم موفقیت می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد؟ یا اینکه گاهی اوقات این محرک ها می تواند باعث کاهش انگیزه در افراد شوند.

1

از محرک ها با احتیاط استفاده کنید

اگر کسی از انجام کاری لذت می برد، خود را مستحق این می داند که بابت این رفتار به خود پاداش دهد، تا آن رفتار را بیشتر تکرار کند، درست است؟ در بسیاری موارد، جواب در واقع “خیر” می باشد. ایجاد انگیزه برای کارهایی که افراد از قبل برای انجام آن ها محرک کافی دارند، می تواند برخی اوقات در انگیزه فرد برای ادامه کار اختلال ایجاد کند.

محققان دریافته اند که پاداش دادن افراد به خود، به خاطر انجام کارهایی که قبلاً انگیزه ذاتی را برای انجام آن دارند، می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. به یاد داشته باشید، انگیزه ذاتی از درون فرد ایجاد می شود. اساسا این نوع کارها برای لذت بردن از خود آن کار انجام می شود. بنابراین، انجام کار خود پاداش آن محسوب می شود.

به عنوان مثال، زمانی که کودکان به خاطر انجام کاری مانند بازی با یک اسباب بازی خاص که از آن لذت می برند، پاداش می گیرند، انگیزه آنها برای انجام دوباره آن در آینده کاهش می یابد. روانشناسان از این پدیده به عنوان اثر توجیه افراطی یاد می کنند.

بنابراین در مورد پاداش ها محتاط باشید. محرک ها می توانند برای ایجاد انگیزه جهت انجام کارهایی که برای فرد خیلی جذاب نیستند، و از انجام آن ها لذت زیادی نمی برد، به خوبی جواب دهد. اما وابستگی بیش از حد به چنین پاداش هایی ممکن است در بعضی موارد کاهش انگیزه فرد را به دنبال داشته باشد.

چگونه می توانید از این دیدگاه برای افزایش انگیزه استفاده کنید:

 • از پاداش های غیرضروری در موارد محدودی استفاده کنید.
 • اگر واقعاً هیچ علاقه ذاتی به انجام کاری نداشته باشید، در این صورت در نظر گرفتن پاداش می تواند مؤثر باشد.
 • در طول دوره یادگیری اولیه، پاداشی برای خود در نظر بگیرید، اما زمانی که به انجام کار مورد نظرتان بیشتر علاقه مند شدید، پاداش دادن به خود را متوقف کنید.

2

برای خود چالش هایی در نظر بگیرید

هنگام مواجهه با یک کار، برای انجام کدام یک انگیزه بیشتری پیدا می کنید – انجام کار آسانی که صد بار آن را انجام داده اید و احتمالاً می توانید در خواب هم آن را انجام دهید، یا كاری كه در قلمرو امكاناتتان است، اما نیاز به یادگیری چیزهای جدید یابه کارگیری توانایی های موجود در شما دارد؟ برای بسیاری از افراد، گزینه اول ممکن است ساده ترین گزینه باشد، اما گزینه دوم چالش برانگیزتر است، و احتمالاً جالب تر و با انگیزه تر به نظر برسد

اگر سعی می کنید انگیزه خود را برای انجام کاری افزایش دهید، به عنوان مثال، زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید کمی بدوید، ترک عادات و روتین های قدیمی و معرفی چالش های جدید می تواند روشی مؤثر برای حفظ آن جرقه انگیزشی در شما باشد.

چگونه می توانید از این تمایل خود نهایت استفاده را ببرید؟ خودتان را به چالش بکشید. برای یک مسابقه ماراتن منطقه ای ثبت نام کنید. بر استفاده بهتر و مفیدتر از زمان خود تمرکز کنید، یا کمی بیش از حد معمول فعالیت کنید. مهم نیست چه هدفی داشته باشید، انجام چالش های جدیدی که می تواند در ایجاد انگیزه برای بهبود مهارت های فردی کمک کند، شما را یک قدم به موفقیت نزدیک تر می کند.

3

موفقیت را تجسم نکنید

تجسم
Pexels/ Imagination

“یكی از متداول ترین نكات برای ایجاد انگیزه، تجسم موفقیت است”، اما تحقیقات نشان می دهد كه در واقع این امر می تواند نتایجی خلاف این انتظار داشته باشد. مشکل این است که افراد غالباً خود را در حال رسیدن به اهداف خود تجسم می کنند، اما از تجسم تمام تلاشی که برای تحقق این اهداف به کار گرفته می شود، صرف نظر می کنند.

با این تصور که به هدف مورد نظر خود رسیده اید، در واقع مقدار انرژی مورد نیازی را که باید برای انجام آن کار اختصاص دهید، کاهش می دهید.

تحقیقات قبلی نشان داده است که خیال پردازیهای ایده آل در مورد آینده به طور معمول دستاوردهای ضعیفی را پیش بینی می کنند، و تحقیقات جدیدتر نشان داده اند که افراط ذهنی در چنین تجسماتی باعث می شود انرژی در دسترس فرد تضعیف شود.

پس چه کار باید کرد:

 • به جای اینکه خود را به یکباره در نقطه موفقیت تصور کنید، تمام گام هایی را که برای رسیدن به آن موفقیت برداشته اید، تجسم کنید.
 • با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟ دانستن آنچه که ممکن است با آن روبرو شوید، می تواند مواجهه با آن را آسان تر کند.
 • برای غلبه بر این چالش ها از چه راهکارهایی می توانید استفاده کنید؟ برنامه ریزی برای آینده می تواند شما را برای موفقیت در برابر مشکلاتی که با آن روبرو هستید، آماده تر کنید.

اگر برای انجام کارهای خود انگیزه کافی ندارید، این مقاله نیز مفید است

4

کنترل شرایط را به دست بگیرید

افراد غالباً زمانی که احساس کنند بر اتفاقات اطراف خود کنترل دارند، احساس انگیزه بیشتری می کنند. آیا تا به حال بخشی از گروهی بوده اید که پایان کار احساس کنید واقعاً هیچ کنترل شخصی روی نتیجه کار نداشته اید؟ آیا برای مشارکت در گروه احساس انگیزه بخصوصی داشتید؟

یكی از دلایلی كه گاهی اوقات افراد از كارهای گروهی بیزار هستند، این است كه این احساس شخصی كنترل گری و مشاركت را از دست می دهند. اما، ایجاد انگیزه برای علاقه مند شدن افراد به شرکت در کارهای گروهی کمک خواهد کرد.

برای به دست گرفتن کنترل در شرایط گروهی چه کاری می توانید انجام دهید:

 • اگر در یک گزوه کار می کنید، یا به دنبال ایجاد انگیزه در گروهی از افراد خود هستید، به دنبال روشی باشید که باعث ایجاد احساس قدرت و توانمندی در هر فرد شود.
 • این امکان را برای افرادتان فراهم کنید که بتوانند چگونگی استفاده و بکارگیری ایده های خود را ببینند.
 • به اعضای گروه اجازه دهید تعیین کنند که به دنبال چه اهدافی هستند.

5

بجای تمرکز بر نتیجه، به جریان کار توجه کنید

توجه مداوم به نتیجه، موفقیت یا عدم موفقیت، می تواند انگیزه فرد را به طور جدی مختل کند. روانشناسی به نام کارول دوئک، در تحقیقات خود در مورد ذهنیت های مختلف، دریافته است که تحسین کودکان بخاطر صفات ثابتی مانند باهوشی یا جذاب بودن در واقع می تواند انگیزه و پافشاری آن ها را در آینده کاهش دهد.

به اعتقاد وی، این نوع تحسین باعث می شود افراد آنچه را كه به عنوان یك ذهنیت ثابت شناخته می شود، در خود رشد دهند. افراد دارای این طرز فکر معتقدند که ویژگی های شخصی کاملا ذاتی و تغییر ناپذیر هستند. به اعتقاد آن ها، افراد باهوش یا خنگ، زیبا یا زشت، ورزشکار یا غیر ورزشکار و غیره هستند.

چگونه از ایجاد یک ذهنیت ثابت جلوگیری کنیم:

 • از نظر دوئک، تحسین و قدردانی از تلاش افراد مهم تر از تحسین ویژگی های آنهاست.
 • به جای اینکه فقط روی نتیجه متمرکز شوید، و در مورد موفقیت یا شکست خود نگران باشید، سعی کنید بر مسیر رسیدن به اهداف خود متمرکز شوید.
 • از جریان کار چه چیزی آموخته اید؟ به یاد داشته باشید، مسیر و جریان کار به اندازه نتیجه مهم است.
 • چه کارهایی موثرتر و با ارزش تر بوده است؟ با ارزیابی تلاش های خود می توانید اقدامات خود را برای آینده تعدیل و تنظیم کنید تا به نتایج بهتری برسید.

خواه هدف شما کاهش وزنتان، شرکت در یک دوی ماراتن، کسب یک مدرک تحصیلی و یا هر چیز دیگری باشد، انگیزه نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت کلی شما دارد. برخی از این یافته های تحقیق ممکن است با ایده های شما در مورد ایجاد انگیزه در تناقض باشد. سعی کنید برخی از این استراتژی ها را در برنامه روزانه خود به کار بگیرید، تا اشتیاق خود را برای انجام کارهایتان بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.