11 واقعیت شگفت انگیز در مورد مغز انسان

مغز شما نحوه تفکر،احساس،حرف زدن،دیدن،شنیدن،بیادآوری هر چیزی ،راه رفتن و … را کنترل میکند.

  • مغز پیچیده ترین ارگان در بدن شماست.
  • دانشمندان معتقدند که مغز شما به مرور زمان کوچکتر میشود.
  • برخلاف باور محبوب و افسانه ای،شما از تمام مغزتان استفاده میکنید
  • مغزتان در واقع نمیتواند درد را حس کند
  • قسمتی از مغزتان که به شما اجازه میدهد ببینید در واقع اصلا نزدیک به چشمانتان نیست

شما تمام روز و شب از مغز خود استفاده می کنید ، اما واقعاً چقدر از آن اطلاع دارید؟

دانشمندان قرن ها در تلاش بودند تا از اسرار مغز انسان پرده برداری کنند ، و آنها چیزهای بسیار زیبایی را درباره نحوه کارکرد ماده خاکستری ما کشف کردند.

در اینجا چند واقعیت واقعاً باورنکردنی در مورد مغز انسان آورده شده است.

مغز انسان در واقع تا 25 سالگی به طور کامل بالغ نمی شود.

شگفتی های مغز انسان
Freepik/classrom

طبق تحقیقات دانشکده پزشکی روچستر،مغز ما رشد خود را تا سن 25 سالگی متوقف نمیکند پس طبیعی است که ما تا سن 20 سالگی قادر به انجام بسیاری از کارها نیستیم.تحقیقات اخیر حاکی از آن است که افراد جوانتر از 25 سال ، اغلب اطلاعات را با بخشی از مغز به نام آمیگدال ، که بخشی از مغز درگیر در مدیریت احساسات است پردازش می کنند.

در مقابل ، افراد بالای 25 سال تمایل دارند از قشر جلوی مغز خود که محل تصمیم گیری و قضاوت منطقی است استفاده کنند. دانشمندان بر این باورند که ارتباطات مهم بین این دو ناحیه از مغز تا اواسط دهه بیست ما کاملاً شکل نگرفته است.

دانشمندان بر این باورند که مغز انسان به مرور زمان تحلیل میرود

تحلیل مغز
samtenogroup/shrinking the brain

همانطور که جان هاوکس ، انسان شناس دانشگاه ویسکانسین ، به مجله Discover توضیح داد ، مغز انسان در طی 20،000 سال گذشته حدود 150 سانتی متر مکعب تحلیل رفته است.این به اندازه یک توپ تنیس است.

دانشمندان هنوز توضیحی برای این واقعیت ندارند که چرا باید مغز انسان کوچکتر شود،اما برخی معتقدند چون به مرور زمان ابعاد بدن انسان کوچکتر شده طبیعی است که اندازه مغز نیز به طبع کوچکتر شود.اما برخی از دانشمندان معتقدند که عادتهای غذایی و سبک زندگی باعث بوجود امدن این تغییرات شده است.

بیشتر حجم مغز از آب تشکیل شده و کمبود آب باعث کاهش عملکرد مثبت آن میشود

دلیل قانع کننده تری از این میخواهید که آب بنوشید؟بخش بزرگی از مغز انسان را آب فرا گرفته است.در واقع 75درصد مغز شما را آب فرا گرفته است یعنی چیزی در حدود 2 درصد کل آب بدن شما.اگر بخواهید مغز خود را وزن کنید چیزی در حدود 1.4 کیلوگرم وزن خواهد داشت و 2درصد کمبود آب در بدن شما میتواند منجر به مشکلاتی از قبیل کاهش حافظه،کاهش تمرکز،سردرد و … شود.

مغز شما بصورت واقعی درد را حس نمیکند

حس درد
Freepik/Feel Pain

طبق اخرین مطالعات مرکز Brainline هیچ گیرنده دردی در مغز به تنهایی وجود ندارد.این موضوع بدین معنیست که مغز نمیتواند مانند سایر ارگانهای بدن مانند پوست وماهیچه ها درد را حس کند،ما از مغز برای تشخیص و تفسیر درد استفاده میکنیم.

در حقیقت طبق گفته دانشگاه استنفورد در جراحی مغز بیماران از هیچگونه داروی بیهوشی استفاده نمیکنند.چندی پیش ویدئویی در فضای مجازی پخش شد که پزشکی ایرانی درحالی که بیمارش در حال نواختن تار بود عمل جراحی مغز را انجام میداد.

با این وجود ، گیرنده های درد در پوست سر شما ، و همچنین روی پوشش های اطراف جمجمه و مغز وجود دارد. به همین دلیل ضربه زدن به سر ممکن است باعث درد شود.

رژیم های غذایی سفت و سخت باعث میشود مغز از خود تغذیه کند

تغذیه مغز از خودش
Insider/brain eat itself

اگر فکر میکنید که مغزتان سعی دارد در رژیم غذاییتان اختلال بوجود بیاورد حق با شماست.دانشمندان دریافته اند که نخوردن غذای کافی می تواند چیزی به نام “اخودخواری ناشی از گرسنگی” در مغز ایجاد کند. در اصل ، سلولهای مغزی که انرژی کافی از غذا دریافت نمی کنند ، برای آزاد کردن اسیدهای چرب ، شروع به خوردن خود می کنند.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، گزارش حاکی است که مغز علائم گرسنگی را افزایش می دهد که باعث افزایش اشتها و میل به خوردن غذا می شود.اگرچه مقداری خودخواری برای سالم نگاه داشتن مغز وجایگزین سلولهای جدید به جای سلولهای قدیمی مفید است ما سوتغذیه در طولانی مدت میتواند به شدت روی عملکرد مغز تاثیر منفی بگذارد.

قسمتی از مغز که مسئول حافظه است در رانندگان تاکسی به مراتب بزگتر است

طبق یافته های محققین دانشگاه لندن،هیچ اپلیکیشنی نمیتواند جای حافظه راننده های حرفه ای تاکسی را بگیرد.

زمانی که محققین شروع به مقایسه مغز افرادمعمولی و رانندگان تاکسی لندن کردند متوجه شدند که ناحیه هیپوکمپ در رانندگان تاکسی به مراتب بزرگتر از افراد معمولیست.هیپوکمپ بخشی از مغز است که مسئول یادگیری و حافظه است.

توانایی موقعیت یابی در خیابانها و کوچه های پیچیده لندن باعث شده است مغز آنها تغییرات زیادی بکند.

قسمتی از مغزتان که به شما اجازه میدهد ببینید در واقع اصلا نزدیک به چشمانتان نیست

چشم و مغز
Freepik/the eyes

اگرچه ممکن است ضد ونقیض به نظر برسد ، بخشی از مغز شما که به شما امکان دیدن می دهد در واقع تا حد ممکن از چشمان شما دور است.

این مقاله را از دست ندهید:چگونه انرژی خود را در طول روز حفظ کنیم؟

لوب پس سری شما مسئول دریافت و پردازش سیگنالهای دیداری شما است و در دورتین فاصله ممکن از چشمانتان در پشت سرتان قرار دارد.به همین دلیل است که گاهی ضربه های شدید به قسمت پشت سر میتواند منجر به کوری شخص شود.

برخلاف باور محبوب و افسانه ای،شما از تمام مغزتان استفاده میکنید

استفاده از حداکثر مغز
Samtenogroup/the whole brain capacity usage

یک افسانه محبوب وجود دارد که انسان فقط از 10٪ مغز خود استفاده می کند. طبق علم ، این طور نیست.مطالعه ای که در Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است ، ادعا کرد که تنها بخش کوچکی از مغز ما کار می کند. در واقعیت ، بیشتر مغزهای ما بیشتر اوقات کار می کنند. حتی هنگام خواب ، مغز ما کار سختی دارد.

زمانی که نوازندگان با هم مینوازند امواج مغزی آنها همزمان میشود

به نظر میرسد ساخت موزیک با یکدیگر میتواند تاثیر مثبتی روی مغز داشته باشد.محققان مؤسسه توسعه انسانی ماکس پلانک در برلین با وصل کردن نوازندگان گیتار به الکترود ، کشف کردند که امواج مغزی موسیقی دانان هنگام پخش دوبله همزمان می شوند.

حتی وقتی هر دو نفر بخشهای مختلفی را مینواختند ، به نظر می رسید موج های مغزی آنها و عصب شیمیایی در همگام سازی قرار دارند.. این یافته ها نشان می دهد که مغز ما در درک و پیش بینی دنیای اطرافمان از آنچه فکر می کردیم حتی بهتر است.

برخی از نابینایان قادر به دیدن از طریق گوشهایشان هستند

مطابق مطالعه دانشگاه مونترال ، مغز در واقع می تواند خود را به روشهای بسیار جالب و مجللی دوباره سیم کشی کند.هنگامی که محققان فعالیت مغز افرادی که نابینا به دنیا آمده اند را مورد بررسی قرار دادند ، دریافتند که بخشی از مغز که معمولاً مسئول بینایی است می تواند در واقع چرخ دنده ها را برای پردازش اطلاعات صوتی تغییر دهد.

این بدان معنی است که افراد نابینا ممکن است صداهایی را در همان قسمت از مغز خود که افراد بینا برای مقابله با اطلاعات بصری استفاده می کنند “ببینند”.

فعالیت مغز شما به اندازه اثر انگشت برای شمامنحصر به فرداست

محققین توانستند توسط دستگاه اسکن مغزی fMRI هویت افراد را از طریق تصاویر مغزیشان تایید کنند.محققان با بررسی فعالیت مغز بیش از 100 نفر ، دریافتند که فعالیت مغز یک شخص به اندازه اثر انگشت بی نظیر است. در آینده ، این اطلاعات می تواند برای متخصصین مراقبت های عصبی برای هر بیمار استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.