کدام بهتر به فروش میرود؟رایگان یا با تخفیف؟

اصل نورومارکتینگ:
رفتار خرید بصورت مثبت تحت تأثیر کاهش قیمت قرار می گیرد ، در حالی که هدایای رایگان یا مدل پریمیوم ، چنین تأثیر بزرگی ندارند.

کاربرد:
به دنبال کاهش قیمت به مدل پریمیوم یا ارائه رایگان باشید تا رفتار خرید را ارتقا دهید.

20000 تومان تخفیف یا یک کتاب آشپزی رایگان؟

مشوق های مبتنی بر قیمت همچنان یکی از متداول ترین انواع تبلیغ فروش است. با این حال ، انگیزه های غیر پولی به طور فزاینده ای رایج شده اند. مشوق های غیر پولی به این معنی است که مصرف کنندگان با خرید یک محصول ، هدیه رایگان (حق بیمه) دریافت می کنند. یک نمونه خوب از غذای مبارک مک دونالد است که با یک اسباب بازی رایگان ارائه می شود.

بنابراین مصرف کنندگان چه چیزی را ترجیح می دهند؟ 20 هزار تومان تخفیف یا یک کتاب رایگان آشپزی؟ یک مطالعه اخیر به بررسی بخش خرده فروشی کالاهای مصرفی سریع (FMCG) پرداخت تا توضیح دهند که چرا تخفیفات بهتر از مدلهای پریمیوم هستند.

اجتناب از حیله بازاریابی شفاف

تئوری مشتریان بالقوه نشان می دهد که مدلهای پریمیوم ممكن است جذاب تر از تبلیغات پولی معادل باشد زیرا مصرف کنندگان مورد اولی را به عنوان سود جداگانه درک میکنند و نه صرفاً به عنوان کاهش قیمت که باید پرداخت شود.

با این حال ، به نظر می رسد استدلال های متناقض بیشتری وجود دارد. پولی که از کاهش قیمت صرفه جویی می شود کاملا قابل جایگزین است و انعطاف پذیری بیشتری را دارد.یعنی شما میتوانید مبلغی را که به عنوان تخفیف ذخیره کرده اید جای دیگری خرج کنید و این انتخاب شماست که مبلغ را کجا و چگونه خرج یا پس انداز کنید.

میخواهید یک مقاله جذاب مطالعه کنید:آینده نورومارکتینگ(نورومارکیتنگ به کدام سمت میرود؟)

ارتقاء براساس مدل پریمیوم – بیش از کاهش قیمت یا تخفیف – ممکن است به عنوان یک حیله یا نیرنگ بازاریابی بی پروا تلقی شود که برای افزایش فروش طراحی شده است. اصل درک شی از نظریه انتساب نشان می دهد که مصرف کنندگان ممکن است چنین تلاش آشکار بازاریابی را به ترس تولیدکننده یا خرده فروش از فروش ناخوشایند نسبت دهند و استنباط کنند که این برند از کیفیت پایین برخوردار است. این امر همچنین به عنوان اثر واکنش پذیری نامیده می شود ، به این معنی که مصرف کنندگان ممکن است احساس دستکاری کنند و از این رو مطابق رفتار پیشنهادی (خرید) خودداری کنند.

هدایای رایگان باید مرتبط باشند

هدایای رایگان
Google/gifts

پریمیوم می تواند نگرش و اولویت مصرف کنندگان را نسبت به برند تبلیغاتی بهبود بخشد ، انجمن های تجاری مطلوبی را ایجاد کند و ارزش درک شده از یک پیشنهاد را افزایش دهد. حق بیمه با ارزش کمی برای مصرف کنندگان می تواند برای این برند مضر باشد زیرا بعداً به عنوان یک تقلب بازاریابی ناخوشایند برای افزایش فروش تلقی می شوند. بنابراین ، هنگامی که یک شرکت نتواند شرایط فوق را برآورده کند ،تخفیف دادن نسبت به پریمیوم مؤثرتر است.

شرایط مرزی

هم کاهش قیمت و هم پریمیوم بیشتر از برچسب های خصوصی برای برندهای شناخته شده موثر هستند.

  • در درجه اول ، مصرف کنندگان تمایل دارند بیشتر به اقدامات بازاریابی برندهای شناخته شده توجه کنند.
  • در مورد تخفیف یا کاهش قیمت ، قیمت پایین باعث می شود برندهای شناخته شده برای افراد بیشتری مقرون به صرفه تر شوند.

نگرشها به سمت کالای تبلیغی و پریمیوم از زمانی که این دو به نوعی به عنوان مکمل یکدیگر استفاده شدند رشد یافت.به عنوان مثال زمانی که یک وعده غذایی تحویل در منزل شامل چندین نمونه غذای تستی رایگان از برندهای دیگر باشد.در امریکا زمانی که مردم شروع به سفارش ماهی سالمون کردند آنها نمک چاشنی به خصوصی نیز دریافت میکردند تا بتوانند با غذاهای دیگر امتحانش کنند.

مکمل بودن مقاومت افراد را در مقابل قیمت کاهش داده و باعث میشود که در این صورت یعنی مکمل بودن پریمیوم و کالای تبلیغی تاثیر بهتری نسبت به تخفیف روی مشتری داشته باشد.

نکته نورویی

  • کاهش قیمت نسبت به هدایای مکمل برتری نسبی دارد چرا که رفتار خرید مشتری را بیشتر تحت تاثیر قرار میدهد
  • واکنشهای منفی نسبت به شیوه های پریمیوم توسط تعدادی از عوامل تاکید شده است.
  • هر دوی این نوع پرداختها برای برندهای مشهور خوب کار میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.