هیپوکامپ چیست؟

هیپوکامپ یا اسبک یک ساختار کوچک و خمیده در مغز است که نقش مهمی در سیستم لیمبیک بازی می کند. هیپوکامپ در شکل گیری خاطرات جدید نقش دارد، و همچنین با یادگیری و احساسات نیز مرتبط می باشد.

هیپوکامپ نقش اساسی در شکل گیری، سازماندهی و ذخیره کردن خاطرات جدید و همچنین اتصال احساسات وعواطف خاص به این خاطرات دارد. آیا تاکنون توجه کرده اید چگونه یک رایحه خاص می تواند منجر به یادآوری یک خاطره شود؟ در واقع این مسأله به خاطر وجود هیپوکامپ است که در ایجاد این ارتباط نقش دارد.

عملکرد

به علاوه، تحقیقات نشان داده است که بخش های مختلف هیپوکامپ خود به تنهایی نقش مهمی در انواع خاصی از حافظه ایفا می کنند.

حافظه فضایی

قسمت عقب هیپوکامپ در پردازش خاطرات مکانی نقش دارد. مطالعات بر روی رانندگان تاکسی در لندن نشان داد که پیمایش مسیرهای پر پیچ و خم و پیچیده در خیابانهای بزرگ شهر با رشد ناحیه عقب هیپوکامپ مرتبط است.

تثبیت حافظه

هیپوکامپ همچنین در تثبیت خاطرات به هنگام خواب نیز نقش دارد. مطالعات منتشر شده در سال 2004 نشان می دهد كه فعالیت بیشتر هیپوكامپ در هنگام خواب به دنبال آگاهی از طریق نوعی تجربه آموزش و یادگیری، منجر به یادآوری بهتر اطلاعات در روز بعد می شود.

انتقال اطلاعات حافظه

اطلاعات به مدت طولانی در هیپوکامپ ذخیره نمی شوند. بلکه، اعتقاد بر این است که هیپوکامپ به عنوان یک مرکز انتقال داده ها عمل می کند. به این صورت که با گرفتن اطلاعات، ثبت و ذخیره موقت آن ها قبل از ارسال، آن ها را آماده کرده، و سپس در حافظه بلند مدت ذخیره می کند. محققان معتقدند که خواب نقش مهمی در این فرآیند دارد.

موقعیت مکانی هیپوکامپ در مغز

هیپوکامپ
Google Images/ Hippocampus

از آنجا که مغز به صورت جانبی و متقارن می باشد، بنابراین در واقع دو هیپوکامپ در مغز وجود دارد. این دو دقیقاً بالای هر گوش و حدود یک و نیم اینچ به طرف داخل سر قرار دارند.

تأثیر آسیب هیپوکامپ

اگر هیپوکامپ در اثر بیماری یا جراحتی آسیب دیده باشد، می تواند بر خاطرات شخص و همچنین توانایی وی در شکل گیری خاطرات جدید تأثیر بگذارد. آسیب هیپوکامپ به ویژه می تواند بر حافظه فضایی یا توانایی به خاطر سپردن جهت ها، مکان ها و جهت یابی ها تأثیر بگذارد.

از آنجا که هیپوکامپ نقش مهمی در شکل گیری خاطرات جدید دارد، آسیب دیدن این قسمت از مغز می تواند تأثیر جدی طولانی مدتی بر انواع خاصی از حافظه داشته باشد. وجود آسیب در هیپوکامپ در افراد مبتلا به فراموشی در تجزیه و تحلیل مغز آنها پس از مرگشان مشاهده شده است. این آسیب ها با ایجاد مشکل در شکل گیری خاطرات ساده مانند نام ها، تاریخ ها و رویدادها مرتبط است.

تاثیر دقیق آسیب به هیپوکامپ می تواند بسته به اینکه کدام هیپوکامپ تحت تأثیر قرار گرفته است، متفاوت باشد. تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که آسیب به هیپوکامپ چپ در فراخوانی اطلاعات کلامی تأثیر دارد، در حالی که آسیب به هیپوکامپ راست باعث ایجاد مشکلات در بینایی می شود.

بیشتر بخوانید: تأثیر گیاه رزماری بر حافظه و یادگیری

نکاتی در ارتباط با هیپوکامپ

بنابراین برای محافظت از هیپوکامپ در مغز خود چه کاری می توان انجام داد؟ تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند به محافظت هیپوکامپ در برابر اثرات زیانبار پیری کمک کند.

همچنین استرس طولانی مدت نیز می تواند تأثیر منفی در هیپوکامپ داشته باشد. بنابراین یافتن راه هایی برای مدیریت استرس می تواند در محافظت از این قسمت از مغز به شما کمک کند.

برخی تحقیقات نیز نشان می دهند که استرس مرتبط با اختلال اضطراب پس از سانحه نیز می تواند منجر به آسیب به هیپوکامپ شود. افراد مبتلا به اختلال اضطراب پس از سانحه در مقایسه با سایر افرادی که به این نوع اختلال دچار نیستند، هیپوکامپ کوچکتری دارند.

مشکلات احتمالی

چند عامل مختلف وجود دارد که می توانند بر عملکرد هیپوکامپ تأثیر بگذارند:

سن می تواند تأثیر عمده ای بر عملکرد هیپوکامپ داشته باشد. اسکن های ام آر ای از مغز انسان نشان می دهد که هیپوکامپ انسان بین 30 تا 80 سالگی در حدود 13٪ کاهش می یابد.

ممکن است افرادی که چنین آسیب هایی را تجربه می کنند، کاهش قابل توجهی در عملکرد حافظه شان داشته باشند. همچنین از بین رفتن سلول ها در هیپوکامپ با ابتلا به بیماری آلزایمر نیز ارتباط دارد.

هیپوکامپ ممکن است در کمک به ایجاد اعتیاد در فرد نیز نقش داشته باشد. از آنجا که مواد مخدر و الکل بر سیستم های پاداش مغز تأثیر می گذارند، هیپوکامپ خاطراتی از این تجربه های رضایت بخش را در مغز ایجاد می کند. به علاوه، ممکن است در شکل گیری خاطراتی از نشانه های محیطی مرتبط با استفاده از مواد نیز کمک کند، که می تواند در هنگام مواجهه مجدد با این نشانه ها باعث تشویق و هوس بیشتر فرد شوند.

تاریخچه هیپوکامپ

اصطلاح هیپوکامپ از واژه یونانی هیپوکمپوس گرفته شده است، که در آن هیپو به معنای اسب و کمپوس به معنای هیولای دریا می باشد. دلیل انتخاب این اسم شباهت ظاهری هیپوکامپ به اسب دریایی می باشد. این ساختار برای اولین بار توسط آناتومیستی به نام جولیوس سزار آرانزی معرفی شده است. از آنجایی که هیپوکامپ از قرن ها پیش شناخته شده است، یکی از حوزه های مورد مطالعه در ارتباط با مغز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.