نحوه انتخاب بهترین برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار

گاهی اوقات، تصمیم گیری برای درخواست کمک های حرفه ای برای فرزندتان مسأله ای دشوار است، حتی اگر بدانید که این کار، بهترین برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار است.

اولین کاری که به عنوان والدین باید انجام دهید، این است که بپذیرید مشکلی پیش آمده است. فقط در این صورت است که می توانید بهترین انتخاب را برای کمک به فرزند خود داشته باشید، تا بتواند با هر مشکل احتمالی روبرو شود.

در حالی که لیست بلندی از برنامه های درمانی برای یک نوجوان مشکل دار در دسترس می باشد، انتخاب برنامه درمانی متناسب با فرزند خود یک مسأله مهم می باشد. شاید انتخاب اول شما به طور غریزی، آسان ترین روش باشد. روشی که زندگی فرزند شما را خیلی تحت تأثیر قرار ندهد، و باعث زیر و رو شدن آن نشود. اما، ممکن است این روش، همیشه بهترین برنامه درمانی نباشد.

 اگر برای انتخاب روش مناسب برای فرزند نوجوان خود مطمئن نیستید، از یک مشاور، درمانگر یا پزشک کمک بگیرید، تا بتوانید تمام جوانب مثبت و منفی گزینه های موجود را تا حد ممکن به طور عینی و با عشق بررسی کنید.

به طور کلی، برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار یا به صورت سر پایی انجام می شود، به طوری که وی بتواند در خانه و در کنار خانواده خود باشد، و یا از طریق یک برنامه پیشرفته تری که نیازمند بستری شدن نوجوان می باشد، ارائه می شود.

انواع برنامه های درمانی سرپایی

برنامه های درمانی سرپایی برای یک نوجوان مشکل دار، برنامه هایی هستند که با استفاده از آن ها درمان در طول روز انجام می شود، در حالی که نوجوان  شب ها در خانه و در کنار خانواده خود زندگی می کند.

برنامه های درمانی سرپایی زمانی بهترین گزینه هستند که:

  • شما و گروه مشاوره تان مطمئن باشید که فرزند نوجوانتان هیچ خطری برای آن ها و دیگران در خانه نخواهد داشت.
  • فعالیت های اعضای خانواده در توانایی فرزند نوجوان خود برای غلبه بر مشکلات، ایجاد اختلال نمی کند.
نوجوان مشکل دار
Pexels/ Troubled Teen

برنامه درمانی با یک ارزیابی روانشناختی شروع می شود، که به طور معمول شامل یک سری تست های روانشناختی یا روانشناسی عصب شناختی است. مورد اول، به شناسایی مشکلات عاطفی، رفتاری یا یادگیری که ممکن است منجر به بروز این مشکل شده باشد، کمک می کند. در حالی که مورد دوم به دنبال این است که آیا یک جزء نورولوژیکی وجود دارد که ممکن است بتواند حداقل بخشی از این روندهای رفتاری یا طرز فکر نوجوان را توضیح دهد یا نه.

بسته به نوع مسأله ای که فرزند شما با آن مواجه است، تیم مشاوره شما درمان فردی، خانوادگی و یا گروهی را به شما پیشنهاد می دهد.

در بعضی موارد، اگر این نوجوان دستگیر یا مرتکب جرمی شده باشد، ممکن است این انتخاب به طور قانونی لازم الاجرا باشد. اگر درمان سرپایی دستور داده شده است، احتمالا برای اجرای جزئیات درمان به یک مشاور یا مأمور دادگاه نیاز خواهد بود. ممکن است بخواهید این کار را به کمک وکیل انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که نوجوان شما به بهترین برنامه درمانی و مراقبت های ممکن دسترسی دارد.

برای نوجوانانی که دچار مشکلات مربوط به مدرسه هستند، یا در معرض خطر ترک تحصیل قرار دارند، ممکن است برنامه درمانی شامل شناسایی مدارس جایگزین نیز باشد، تا بتواند در حل مشکلات فرزند نوجوان شما کمک کند.

برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار که نیاز به بستری شدن دارد

این نوع برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار، نیازمند درمان تمام وقت در یک مکان امن، همراه با مراقبت های ویژه می باشد.

بستری شدن می تواند بهترین برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار باشد، اگر:

  • رفتار فرزند نوجوان شما خطرناک است.
  • درمان سرپایی موفقیت آمیز نبوده است.
  • خطر آسیب رساندن به دیگران در خانه وجود داشته باشد.

در حالی که بستری کردن فرزند نوجوان برای والدین می تواند یک انتخاب بسیار دردناک باشد، در عین حال می تواند عاقلانه ترین تصمیم نیز باشد. مشکلات عاطفی یک نوجوان معمولا با شبکه ای از تأثیرات محیطی در خانه، مدرسه و … گره می خورد، که می تواند مشکلات وی را بیشتر کند. با دور کردن نوجوان مشکل دار خود از چنین محیط هایی، وی قادر خواهد بود تا مشکلات خود را بدون انزجار، قضاوت یا مداخله، به تنهایی برطرف سازد.

بیشتر بخوانبد: نشانه های بحران میانسالی

برنامه های درمانی نیازمند بستری شدن به شرح زیر تعریف می شوند:

  • خانه های گروهی مواردی هستند که برنامه های درمانی 24 ساعته را، همراه با نظارت و پشتیبانی در محیطی مانند خانه ارائه می دهند. بسیاری از این خانه های گروهی امن هستند. و برنامه های بررسی و بازرسی را برای افرادی که به مدرسه می روند یا اجازه مرخصی دارند، فراهم کرده است.

اگر امکان فرار نوجوان وجود داشته باشد، این خانه ها با تأمین امنیت و نظارت بدون اینکه وی احساس کند که “زندانی است” می توانند گزینه خوبی باشند. برخی از این مکان ها شامل مشاوره های خانواده محور، به عنوان بخشی از درمان ساختاری هستند.

  • مکان هایی که برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار در محیط های کنترل شده و اغلب بالینی انجام می شود. این مکان ها به گونه ای طراحی شده اند که برای نوجوانان دارای مشکلات جدی رفتاری یا عاطفی، مراقبت های ویژه ای را ارائه می دهند. و ممکن است شامل برنامه های بازپروری ترک الکل و دارو، مراقبت های نیازمند بستری در بیمارستان، امکانات مراقبت گسترده و ویژه یا کمپ های نگهداری نوجوانان باشد (که معمولاً شامل یک محیط ایزوله، در فضای باز و همراه با فعالیت بدنی است).

سخن آخر

نیازهای هر کودکی خاص و منحصر به فرد است. زمانی که یک برنامه درمانی برای نوجوان مشکل دار خود را انتخاب می کنید، بر روی امکاناتی که می توانند نیازهای خاص نوجوان شما را برآورده کنند، تمرکز کنید. در حالی که ممکن است گزینه ای که تمام نیازهای ممکن را برآورده سازد، وجود نداشته باشد. در این صورت، کار کردن با یک تیم مشاوره می تواند در انتخاب مناسب ترین برنامه درمانی برای یک نوجوان مشکل دار کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.