مطالبی که مطالعه آن ها برای سلامت مغز توصیه می شوند

وقتی صحبت از سرزندگی و سلامت ذهن باشد، مطالعه یک روش و تفریح عالی برای افراد در هر رده سنی است. یافته ها نشان می دهد که خواندن کتاب های مناسب باعث بهبود حافظه، افزایش همدلی، و افزایش قدرت مغز شما می شود. همچنین مشخص شده است که این روش به شما کمک می کند تا ذهن باز و خلاق تری داشته باشید. اگرچه یکی از کلیدهای مهم برای افزایش طول عمر، یک سبک زندگی فعال است، اما استراحت و آرامش نیز بخش مهمی از این سبک زندگی می باشد. اما به جای تماشای چند ساعت تلویزیون در پایان روز، سعی کنید کتابی را برای مطالعه انتخاب کنید. مطمئن باشید مغزتان به خاطر چالش یادگیری مطالب جدید از شما تشکر خواهد کرد.

با یادگیری مفاهیم و ایده های جدید برای مطالعه، مغز شما شروع به ایجاد ارتباط و دیدن این مفاهیم در زندگی روزمره می کند. به عنوان مثال، اگر کتابی در زمینه معماری بخوانید، به گونه ای دیگر به ساختمان ها نگاه خواهید کرد. خواه یک شخص مشتاقی هستید که دچار روزمرگی شده اید، یا سعی دارید یک عادت جدیدی از مطالعه را برای خود ایجاد کنید، در این قسمت چند ایده خوب برای مطالعه مطالبی برای فعال نگه داشتن و سلامت مغز شما آورده شده است.

زندگینامه ها

زندگینامه ها نه تنها می توانند شامل وقایعی باشند که زندگی سوژه مورد نظر را در بر می گیرد، بلکه دید کاملاً جدیدی از چگونگی تفکر و واکنش مردم نسبت به حوادث اطرافشان نیز به شما دهند. غالباً در مورد افراد مشهور از طریق رسانه ها، یا در مورد شخصیت های تاریخی از طریق کتاب های درسی چیزهایی می شنویم.

شاید به راحتی فراموش کنیم که در پس همه زرق و برق ها و سیاست ها، افراد واقعی با ترس، جاه طلبی، امید و آرزو وجود دارند. فردی را انتخاب کنید که به شنیدن وقایع و نوع زندگی او علاقه مند هستید، و زندگینامه او را بخوانید. احتمالاً هرگز دیگر مانند گذشته در مورد او فکر نخواهید کرد.

تاریخ

تاریخ می تواند کاملاً جذاب باشد. دورانی را انتخاب کنید که برای شما جذاب باشد، و با شور و اشتیاق در مورد آن مطالعه کنید. مغز شما با به خاطر سپردن رویدادها، افراد و اوقات، تمرین خواهد کرد.

برخی از جالب ترین کتاب های تاریخ یک ایده، محصول یا روند واحد را دنبال می کنند. ببینید بیماری و امراض چگونه به امپراتوری ها پایان داده اند، و فرهنگ ها چگونه به هم پیوند خورده اند.

نویسندگان خارجی

خواندن آثار نویسندگان خارجی می تواند بینش قابل توجهی در مورد فرهنگ ها و مکان های دیگر به شما بدهد. از جزئیاتی مانند آداب و رسوم مختلف گرفته تا تفاوت های بیشتر مانند دیدگاه در زندگی یا مذهب، وقتی کتاب برای افراد و زبان های دیگر نوشته می شود، اگر مایل باشید ذهن خود را باز کنید، می توانید حتی بیشتر هم بدانید.

اشعار

شعر از جمله مطالبی است که بسیار نادیده گرفته می شود. شعرها با درگیر شدن در نمادگرایی، تمثیل و معانی نامشخص، مغز را به معنای واقعی به چالش می کشند. گلچین اشعاری را انتخاب کنید، و هر روز یک شعر از آن را بخوانید. مدتی را به مطالعه کتاب شعر اختصاص دهید، آن را با صدای بلند بخوانید و اجازه دهید مغز شما در مورد کلمات، معانی و منظور شاعر تأمل کنید. یا فقط از آن لذت ببرید.

ادبیات کلاسیک

کلاسیک به یک دلیل کلاسیک است. آنچه که ما به عنوان ادبیات کلاسیک می شناسیم، شامل برخی از بهترین نوشته ها در جهان هستند. دیکنز را بردارید، و با یک تیر دو نشان بزنید: بینش در مورد انگلیس تاریخی، و عمق شخصیت.

موضوعات کلاسیک ممکن است در ابتدا کمی نامفهوم به نظر برسند، اما بعد از چند صفحه اول، شما با نوشته سازگار می شوید، و به زمان و روش متفاوتی از گفتار کشیده می شوید. مطالعه زبان های قدیمی و جملات طولانی تر، تمرینی برای مغز شما خواهد بود.

مطالعه
Pexels/ Reading Books

علوم

کتاب های علمی خارق العاده هستند. بسیاری از نویسندگان علوم کتاب هایی را ارائه می دهند که مفاهیم و ایده ها را به خوبی توضیح می دهد. علم واقعاً داستانی درباره یک پدیده است. موضوعی مانند نجوم، فیزیک، شیمی را انتخاب کنید، و کتابی پیدا کنید که خوب به نظر برسد. شما به زودی تبدیل به یک متخصص، یا حداقل فردی با اطلاعات بیشتر در زمینه مورد مطالعه تان خواهید شد.

کتاب های خودآموز

یاد بگیرید که چطور یک قایق بسازید، حتی اگر قصد ساخت یک قایق را ندارید. در مورد نحوه پخت غذاهایی که ممکن است هیچ وقت آن ها را تهیه نکنید، مطلع شوید. روش های کاربردی در مورد چگونگی زنده ماندن در بیابان را یاد بگیرید، حتی اگر بیشتر اهل در خانه ماندن هستید. صدها کتاب جالب خودآموز برای خواندن وجود دارد. فقط یکی را انتخاب کنید، و هر آنچه را که می توانید یاد بگیرید. با تجسم پروژه ها، نحوه انجام آن ها و تمام مراحل برنامه ریزی، مغز شما به چالش کشیده می شود. در واقع، اگر مهارتی را یاد بگیرید و از آن استفاده خوبی کنید، نتیجه تلاش خود را می بینید.

هنر، مد و طراحی

این کتاب ها اغلب گران ترین کتاب ها هستند، اما احتمالاً کتابخانه محله شما کتاب های هنری زیبایی از دوره های مختلف دارد، که می توانید به صورت رایگان آن ها را ورق بزنید و بخوانید. تصاویر جالب موجود در این کتاب ها را مرور کنید. مغز خود را برای درک موضوعات، تصاویر و ترندهای مختلف در معماری یا مد آموزش دهید (به عنوان مثال). به زودی تأثیرات مطالعه را در ساختمان های اطراف خود، یا لباس هایی که مردم می پوشند، مشاهده خواهید کرد.

به مغز خود روش جدیدی را برای نگاه کردن به مسائل بیاموزید.

کتاب هایی درباره سفر

کتاب های مربوط به سفر اغلب خنده دار، آموزنده و مفصل هستند. چند مورد از مکان های مورد علاقه تان را بررسی کنید، و در مورد آنها بخوانید. سفری را برنامه ریزی کنید که ممکن است هرگز انجام ندهید. تمام جزئیات مانند انتخاب هتل، رستوران ها، سایت ها را در نظر بگیرید. جزئیاتی از برنامه های تفریحی و بودجه ای خود تهیه کنید. مغز شما با برنامه ریزی، قیمت ها و جزئیات فرهنگ و تاریخ به چالش کشیده می شود. یا به سادگی از خواندن داستان ماجراهای شخص دیگر (و حوادث ناگوار) لذت ببرید.

کتاب های مذهبی و فرهنگی

همه ما اغلب در مورد ادیان و اماکن مختلف اخبارهایی می شنویم، و درباره آنها نظراتی داریم، اما در حقیقت چیز زیادی در مورد آن ها نمی دانیم. کتابی در مورد اسلام انتخاب کنید، و درک درستی از یکی از بزرگترین ادیان جهان به دست آورید. یا آیین بودا، یهودیت یا کاتولیک را امتحان کنید. درباره فرهنگ های آمریکای مرکزی، آفریقای شرقی یا آسیای جنوب شرقی اطلاعات کسب کنید. هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر خواهید آموخت، و شاید بهتر بتوانید همنوعان خود را درک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه می توان با افزایش سن از کوچک شدن مغز جلوگیری کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.