فواید اضطراب و نگرانی

اغلب همه ما در مورد جنبه های منفی اضطراب می شنویم. اما آیا این امکان وجود دارد که فواید و مزایایی برای اضطراب و نگرانی که در طول زندگی خود تجربه می کنیم، وجود داشته باشد؟

احساس اضطراب

اضطراب احساسی است که اغلب با ترس، نگرانی و دلهره شدید شناخته می شود. بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب، آن را به عنوان احساس نگرانی و ترس توصیف می کنند. به طور معمول اضطراب در سطوح مختلفی تجربه می شود. اضطراب بر احساسات فرد تأثیر می گذارد، منجر به احساسات فیزیکی ناخوشایند می شود، و افکار منفی را تقویت می کند.

تأثیرات مثبت اضطراب

این نشانه های اضطراب برای افرادی که به هر نوع اختلال اضطرابی، از جمله اختلال پانیک مبتلا شده اند، یک مشکل شایع است. به عنوان یک فرد مبتلا به اختلال پانیک، ممکن است به خوبی بدانید که چگونه اضطراب می تواند مانعی در زندگی شما شود. با این وجود، آیا تا به حال در مورد برخی از اثرات مثبت احتمالی و فواید اضطراب فکر کرده اید؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نوعی از استرس یا اضطراب لزوما چیز بدی نیست. استرس خوب، همان چیزی که اکنون از آن به عنوان استرس مثبت یاد می شود، به زندگی ما انگیزه و هیجان می بخشد. در این قسمت نگاهی بر فواید اضطراب خواهیم انداخت.

بیشتر بخوانید: روش های موثر برای کاهش استرس و ناامیدی

اضطراب به عنوان یک علامت هشدار دهنده

اضطراب ممکن است فقط علامت هشدار دهنده ای باشد که برای آگاهی از اوضاع فعلی خود و ایجاد برخی تغییرات ضروری در زندگی به آن نیاز دارید. نگرانی و اضطراب مکرر می تواند نشانه ای از این باشد که برخی از قسمت های زندگی شما از مسیر اصلی خود منحرف شده، و نیاز به تنظیم دارد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید درگیر رابطه ای هستید که ادامه دادن به آن فایده ای ندارد، یا شاید شغل شما باعث ایجاد استرس زیادی در شما می شود، یا مسائل مالی باعث ایجاد اختلال در خواب شما شده، و احساس اضطراب می کنید.

مدیریت این علائم می تواند دشوار باشد، اما بررسی و مقابله با اضطراب خود می تواند یک فرصت واقعی برای رشد فردی باشد. دفعات بعدی که دچار اضطراب شدید، توجه کنید که اضطرابتان چه پیامی برای شما دارد، و تغییرات احتمالی مورد نیاز در زندگی خود را در نظر داشته باشید، تا بتوانید از فواید اضطراب بهره ببرید.

اضطراب به عنوان یک محرک

اضطراب همیشه مانند یک مانع عمل نمی کند، بلکه ممکن است در مواجهه با چالش ها و مشکلات به شما کمک کند، تا  احساس انگیزه و آمادگی بیشتری داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که دانش آموزان و ورزشکارانی که مقداری اضطراب تجربه کرده اند، در واقع عملکرد بهتری در آزمون ها، یا در طول شرکت در مسابقات رقابتی نشان دادند. به همین ترتیب، مقداری اضطراب در کسانی که حافظه کاری خوبی دارند، ممکن است عملکرد آن ها را در آزمون های شناختی بهتر کند.

راه هایی را در نظر بگیرید که در آن اضطراب، انگیزه ای برای موفقیت شما در برخی از زمینه های زندگی ایجاد می کند. به عنوان مثال، شاید اضطراب در تلاش بیشتر برای انجام کارهای شخصی، ایجاد احساس خوب یا حرکت به سمت اهداف به شما کمک می کند. هنگامی که نگران اضطراب خود هستید، سعی کنید از فواید اضطراب بهره ببرید، و به راههایی فکر کنید که می توانند الهام بخش باشند، و به بهبود فردی تان کمک کنند.

اضطراب به عنوان یک سیستم هشدار درونی

اگرچه ممکن است بعضی اوقات بی فایده به نظر برسد، اما برای اضطراب هدفی وجود دارد. این احساسات و علائم بخشی از روش ذاتی ما برای مقابله با استرس می باشند. اضطراب به عنوان یک پاسخ جنگ یا گریز، ما را از خطر محافظت می کند، و به ما اجازه می دهد تا در مواقع اضطراری سریع تر واکنش نشان دهیم. در مورد گذشتگان، پاسخ استرس جنگ یا گریز، انسان را آماده می کرد تا متقابلا حمله کند، و یا از یک تهدید در محیط زندگی خود، مانند یک حیوان خطرناک، یا شرایط آب و هوایی بد فرار کند. در دوران مدرن، اضطراب ممکن است علامتی باشد که به شما کمک می کند، تا در هنگام رانندگی به سرعت واکنش نشان دهید و تصادف نکنید، یا از ورود شما به یک مکان یا شرایط ناامن جلوگیری می کند.

 یکی از تحقیقات انجام شده در انگلستان نشان داد، نوجوانانی که از اختلال اضطراب رنج می برند، تصادفات و مرگ ناشی از تصادفات در سن بزرگسالی را نسبت به افرادی که اضطراب ندارند، کمتر تجربه می کنند. به این معنا که اضطراب ممکن است نشانه ای برای حفظ امنیت شما باشد.

یک خصلت مثبت در دوستی

همدردی
Pexels/ Sympathy

ممکن است افرادی که درگیر اضطراب بوده اند، نسبت به مسائلی که دیگران با آنها روبرو هستند، همدلانه تر برخورد کنند، و درک بیشتری داشته باشند. اگر خودتان درگیر مسائل شخصی باشید، هنگام مواجهه دوستان و اعضای خانواده تان با چالش های شخصی، حساس تر و مهربانانه تر رفتار می کنید. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اضطراب بیشتر نگران نحوه تعامل با دیگران هستند. آیا متوجه شده اید که گاهی اوقات همان دوستی هستید که کسی به آن احتیاج دارد؟

اضطراب به عنوان یک امتیاز در رهبری

همچنین ممکن است افراد مبتلا به اضطراب در نقش های رهبری مهارت داشته باشند. زیرا آنها ملاحظات دقیقی بر احتمالات نتایج گوناگون دارند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب از آنچه که به طور بالقوه می تواند غلط باشد، آگاه هستند. این ویژگی یکی از فواید اضطراب است، که آن ها را به متفکرانی محتاط تر، تصمیم گیرندگانی دقیق، و حلال مشکلات تبدیل می کند.

سخن آخر

حتی اگر تجربه اضطراب مزایای بالقوه ای به همراه داشته باشد، و نکات اشاره شده در قسمت بالا ارزشمند باشند، اما باید توجه داشت که اضطراب می تواند به یک مانع واقعی در بسیاری از جنبه های زندگی شما تبدیل شود. شغل، روابط و آرزوهای شخصی شما ممکن است تحت تأثیر درگیری شما با اضطراب باشد.

اگر اضطراب مانع رسیدن به زندگی مطلوب شود، شاید زمان آن فرا رسیده که به دنبال کمک های حرفه ای باشید. پزشک یا درمانگر شما می تواند تشخیص دهد که آیا علائم شما معیارهای یک اختلال اضطراب، مانند اختلال پانیک، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال اضطراب اجتماعی را شامل می شود یا نه. علاوه بر این، می تواند در ایجاد یک برنامه درمانی برای مقابله بهتر، و بهره مندی از فواید اضطراب به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.