ترفندهای روانشناختی که باعث افزایش خلاقیت شما می شود

گاهی اوقات اینطور به نظر می رسد که فقط افراد خاصی توانایی خلاقیت را دارند. اگر احساس می کنید جز آن دسته از افراد خوش شانسی که از یک منبع به ظاهر بی پایان خلاقیت بهره مندند نیستید، این بدان معنا نیست که محکوم به یک زندگی کسل کننده و پیش بینی شده هستید. تقریباً مانند عضلات بدن، خلاقیت نیز چیزی است که می توانید آن را با کمی تمرین و سخت کوشی پرورش داده و رشد دهید. روش هایی وجود دارد که می توانند منجر به افزایش خلاقیت شما و تغییر روزمرگی هایتان شوند.

نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که خلاقیت یک فرایند منفعل نیست. صرفا نشستن و منتظر بودن برای الهام بخشی باعث از دست دادن انگیزه و دلسرد شدن شما می شود. در عوض، به دنبال راه هایی برای افزایش خلاقیت خود باشید. به دنبال مواردی باشید که از آن ها الهام می گیرید، و به شما کمک می کنند تا توجه و انرژی ذهنی خود را بر روی مسئولیت پیش روی خود متمرکز کنید.

برخی از این ترفندهای جذاب و اغلب غیرمعمولی را که می توانند در ایجاد خلاقیت به شما کمک کنند، بررسی و امتحان کنید.

1

قدم بزنید

مطالعه ای در سال 2014 نشان داد که افراد هنگام راه رفتن نسبت به حالتی که نشسته باشند، خلاقانه تر عمل می کنند. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد. اما این مطالعه نشان داد که پیاده روی ساده می تواند انواع خاصی از تفکر را به طور موقت بهبود بخشد.

بنابراین اگر پشت میز تحریر خود نشسته اید، و در تلاش هستید تا ایده خوبی به ذهنتان خطور کند، برای الهام گیری سعی کنید به یک پیاده روی سریع بروید.

2

به خودتان پاداش دهید

تحقیقات نشان داده است که پاداش دادن به چیزهایی که به طور ذاتی باارزش هستند، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، و انگیزه فرد را کاهش دهد، پدیده ای که به عنوان اثر توجیه افراطی شناخته می شود. بنابراین ممکن است اینطور به نظر برسد که ارائه انواعی از پاداش ها برای تفکر خلاق می تواند نتیجه عکس داشته باشد، و خلاقیت و انگیزه فرد را از بین ببرد.

با این حال تحقیقات نشان داده است که وقتی برای انجام کارهای خلاقانه پاداش هایی در نظر گرفته می شود، خلاقیت افراد افزایش می یابد.

بنابراین اگر می خواهید انگیزه پیدا کنید، سعی کنید نوعی رفتار مطلوب را به عنوان پاداش خود برای یافتن راه حل هایی خلاقانه، به خود قول دهید. فقط در این کار زیاده روی نکنید، در غیر این صورت در معرض خطر کاهش انگیزه خواهید بود.

3

خود را با افکار خوب احاطه کنید

میهالی چیک سنت میهالی روانشناس مثبت گرا معتقد است که محیط پیرامون نیز در روند خلاقیت نقش دارد. محیط های محرک و برانگیزنده می توانند خلاقیت را تسهیل کند. بنابراین احاطه کردن خود با چیزهایی که به نظر شما الهام بخش و انگیزه آور هستند، می تواند در افزایش خلاقیت به شما کمک کنند.

یک فضای اداری ایجاد کنید که تا برایتان الهام بخش بوده، و به شما انرژی دهد. به دنبال تجربیات و موقعیت های تحریک کننده ای باشید که می توانند به ابتکار عمل شما کمک کنند.

4

محدودیت های داشته باشید

افراد اغلب هنگامی که می خواهند مسئله ای را حل کنید، به ایده های واضح موجود تکیه می کنند تا راحت ترین راه حل را پیدا کنند. این کار اغلب منجر به نتیجه خوبی می شود. اما همچنین می تواند باعث ایجاد مجموعه های ذهنی و ثبات عملکردی شود، که فکر کردن در مورد راه حل های خلاقانه را به چالش می کشد.

یک روش برای غلبه بر این مشکل، ایجاد برخی محدودیت ها یا مقاومت در برابر تفکرتان است، که در واقع می تواند منجر به یافتن راه حل های خلاقانه تری شود.

دفعات بعدی که سعی در حل مسئله ای دارید، سعی کنید مواردی را که می توانید استفاده کنید محدود کنید، تا به یک راه حل برسید. ممکن است ایده های جدید و ابتکاری بیابید که قبلا آن ها را تصور نمی کردید.

5

 مسئله را مجددا تصور کنید

یک ویژگی مشترک بین افراد خلاق این است که آن ها معمولاً مشکلات را مجددا از نو تصور می کنند. به جای اینکه دوباره در همان مرحله ذهنی قرار بگیرید، سعی کنید یک قدم به عقب بروید.

از همان ابتدا مشکل را دوباره مرور کنید. آیا روش دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد؟ آیا می توانید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید؟

شروع کار با یک دیدگاه تازه تر می تواند باعث ایجاد تفکر خلاق شود، و به راه حل های جدیدتری منجر خواهد شد.

6

عاطفی باشید

محققان تا مدت ها تصور می کردند که احساسات مثبت به شدت با افزایش خلاقیت ارتباط دارند. اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که هر دو حالت عاطفی مثبت و منفی با تفکر خلاق مرتبط هستند.

این بدان معنا نیست که برای ایجاد انگیزه و افزایش خلاقیت خود باید سریع بیرون بروید و خود را در یک شرایط بد قرار دهید تا بتوانید الهام بگیرید. اما دفعات بعدی که خود را در یک وضعیت عاطفی منفی دیدید، سعی کنید به جای عصبانیت مقداری از این انرژی را در جهت حل مسئله یا انجام یک کار استفاده کنید.

احساسات منفی ممکن است ناخوشایند باشد، اما در شرایطی که بدخلق و بی حوصله هستید، می توانید با کار روی یک چیز مثمر ثمر از آن ها نهایت استفاده را ببرید.

7

از رنگ آبی در اطراف خود استفاده کنید

آبی
Pexels/ Blue

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند تأثیرات متفاوتی بر روحیه، احساسات و رفتارهای یک انسان داشته باشند. طبق یک مطالعه، رنگ آبی باعث می شود افراد خلاقانه تر فکر کنند، چرا؟

به گفته محققان، رنگ آبی در تشویق افراد برای تفکر خارج از محدوده کمک می کند. از آنجا که رنگ آبی به شدت با طبیعت، صلح و آرامش در ارتباط است، این رنگ به افراد کمک می کند تا در کاوش و افزایش خلاقیت احساس امنیت کنند.

بنابراین دفعات بعدی سعی کنید از رنگ آبی استفاده کنید تا ببینید که آیا می تواند باعث ایجاد ایده های جدید در شما شود.

8

مدیتیشن کنید

تحقیقات همچنین نشان داده است که انواع خاصی از مدیتیشن با افزایش تفکر خلاق مرتبط هستند. مدیتیشن مدت هاست که به عنوان یک روش آرامش بخش استفاده می شود، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که فواید سلامتی مدیتیشن فراتر از آرامش است، و برای افزایش خلاقیت نیز مفید است.

مطالعه ای نشان داد که استفاده از چیزی تحت عنوان مدیتیشن نظارت باز که در آن فرد بدون تمرکز بر روی یک موضوع یا ایده خاص پذیرای هرگونه افکار و احساسات است، می تواند تفکر واگرا و ایجاد ایده های جدید را افزایش دهد.

به دنبال روش هایی باشید که با استفاده از آن ها تکنیک های مدیتیشن را در زندگی روزمره خود بگنجانید. با تمرکز بر افکار و تجربیات خود می توانید به پرورش تفکر خلاقانه در خود کمک کنید.

مقالات مرتبط: روش های پرورش خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.