برای کاهش استرس خود عزت نفس تان را بالا ببرید

احساس شما در مورد خود، و به عبارت دیگر عزت نفس شما بر میزان شادی شما تأثیر می گذارد، و همچنین می تواند زندگی را کم و بیش برای شما استرس آور کند. به عنوان مثال، اگر به توانایی های خود در مدیریت آنچه پیش می آید اعتماد کنید، نتیجه آن عزت نفس بالا خواهد بود، و به احتمال زیاد موقعیت های دشوار را به جای تهدید به عنوان یک چالش خواهید دید. برعکس، اگر به توانایی خود در اداره امور اعتماد نداشته باشید، ممکن است موقعیت های جدید در زندگی تان را تهدیدکننده و عامل ایجاد استرس در خود ببینید.

 “خودکارآمدی” به معنای داشتن این احساس است که شما توانایی و صلاحیت کافی دارید، و این می تواند هم به عزت نفس بالا و هم مدیریت استرس به شما کمک کند.

برای بالا بردن عزت نفس و خودکارآمدی تان می توانید کارهای متعددی انجام دهید، که در کاهش استرس شما نیز بسیار موثر هستند. در نتیجه به کارگیری چنین کارهایی می توانند به روش های مختلفی در کنترل بیشتر زندگی و ایجاد انعطاف پذیری به شما کمک کنند. همچنین باعث می شوند تا از زندگی خود لذت بیشتری ببرید. اگر احساس می کنید که عزت نفس تان پتانسیل تقویت و بهبود را دارد، در این قسمت روش هایی ارائه شده است که می توانید آن ها را امتحان کنید. ببینید چه چیزی به نظر شما جالب است، و سعی کنید آن را امتحان کنید.

1

روی خوش بینی و مثبت اندیشی خود کار کنید

اگر بتوانید این توانایی را در خود پرورش دهید که نیمه پر لیوان را ببینید، این کار می تواند به احساس عزت نفس بالا و همچنین خوشبختی کلی و آرامش خاطر شما کمک کند. علاوه بر این، خوش بینی مزایای اثبات شده بسیاری دارد. بنابراین توسعه احساس خوش بینی بیشتر، و ایجاد عادت های فکری متمایل به خوش بینی، می تواند این مزایا را برای سلامتی و شادی کلی شما فراهم کند.

خوش بینی چیزی فراتر از “نگاه به نیمه روشن” است. در واقع خوش بینی ویژگی است که می تواند با تغییر تمرکز و گفتگو درونی با خود توسعه یابد، اما باید روش های خاصی وجود داشته باشد که از طریق آن ها بتوانید به جهان نگاه کنید. مقالات بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک فرد خوش بین بیشتر بیاموزید.

مقالات مرتبط: چگونه خوش بین باشیم؟

2

گفتگوی درونی مثبتی با خود داشته باشید

چیزی که تأثیر عمده ای در بالا بردن عزت نفس فرد دارد، “گفتگوی درونی او با خود”، نحوه گفتگو با خود، تفسیر همه چیز و اظهارنظر درباره زندگی خود در ذهن او است. نوعی از سبک تفکر که معمولا منفی است، می تواند نگاه منفی به زندگی و خود فرد را تداوم بخشد، و همچنین مشکلات دیگری نیز ایجاد کند. توجه به نکات زیر می توانند به شما کمک کنند تا صحبت های خودتان را بهتر درک کنید، و آن را به طرز تفکر مثبت تری تبدیل کنید تا به شما کمک کند خود و جهان اطراف خود را به شکل مثبت تری ببینید.

  • آیا شخص خوش بینی هستید؟

افکار شما می تواند دنیای شما و برداشتتان از خود را تغییر دهد. ببینید فرد مثبت یا منفی هستید.

  • صحبت های درونی منفی و استرس

گفتگو با خود نوعی گفتگوی درونی است که برای مشاهده جهان، توضیح شرایط و برقراری ارتباط با خود از آن استفاده می کنیم، و نوع گفتگوی شخصی ما -گفتگوی منفی یا گفتگوی مثبت- می تواند بر میزان استرسی که تجربه می کنیم، تأثیر بگذارد. دلیل آن را بیاموزید، و منابعی برای ایجاد تغییر پیدا کنید.

گفتگوی منفی با خود می تواند شما را محدود کند، سطح استرس شما را افزایش دهد و بر خودپنداری شما تأثیر منفی بگذارد.  با ایجاد گفتگوی مثبت، می توانید عزت نفس خود را بالا ببرید، استرس خود را کاهش داده و زندگی خود را بهبود ببخشید.

3

چالش های جدیدی را امتحان کنید

حتی غرق شدن در سرگرمی ها نیز می تواند به بالا رفتن عزت نفس کمک کند. یادگیری چیزهایی که می توانید به خوبی انجام دهید می تواند دید جدیدی نسبت به خود و سطح جدیدی از عزت نفس را برای شما فراهم کند. به علاوه، سرگرمی ها می توانند به شما در کاهش استرس نیز کمک کنند، بنابراین می توانند یک تیر با دو نشان باشند.

عزت نفس
Google Images/ Self-Esteem
4

از افراد سمی فاصله بگیرید

همه ما ممکن است هر از گاهی احساس منفی داشته باشیم، اما برخی از دوستان ما به جای اینکه مشوق ما باشند، می توانند ما را از پا در آورند، و عزت نفس ما را بیش از آنچه که تصور می کنیم، از بین ببرند. یادگیری شناسایی و ایجاد مرز با کسانی که عزت نفس مان را از بین می برند، می تواند در حفظ عزت نفس ما موثر باشند. از سوی دیگر، شناسایی و پرورش روابط با دوستان حامی و پشتیبان می تواند ما را بی اندازه تقویت کند. برای داشتن عزت نفس بالا تلاش کنید زندگی اجتماعی را که شایسته آن هستید، پرورش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.