5 قدم در رسیدن به موفقیت در زندگی

موفقیت به چه معناست؟ تاکتیک های مختلفی برای نحوه رسیدن به موفقیت در زندگی وجود دارد. با این حال، بهترین استراتژی ممکن بستگی به نگاه فرد به خود موفقیت دارد.
معمولا موفقیت را به معنای انجام درست یک کار یا رسیدن به درآمد بالا می دانیم. در حالی که، دستاوردهای حرفه ای قطعه ای از پازل موفقیت هستند، اما فاکتورهای دیگری نیز برای رسیدن به موفقیت در زندگی کنار هم گذاشته می شوند تا پازل موفقیت را کامل کنند. خانواده، روابط عاشقانه، دانشگاهی و حتی ورزشی فقط تعدادی از مسائلی هستند که برای رسیدن به موفقیت باید در نظر گرفته شوند.

فقط یک راه منحصر به فرد بر ای رسیدن به موفقیت وجود ندارد. ممکن است آنچه که باعث موفقیت شما شده است، هیچ تأثیری در رسیدن به موفقیت فرد دیگر نداشته باشد. هیچ ترکیب کاملی از عواملی که موفقیت فرد را تضمین کند، وجود ندارد. اما چند قدم اساسی برای افزایش شانس موفقیت در زندگی وجود دارد که در بخش بعدی به آن ها اشاره شده است.

یک ذهنیت رو به رشد داشته باشید

تحقیقی که توسط کارول دوئک انجام شد، نشان داد که دو نوع ذهنیت اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد در مورد خود و توانایی هایشان تآثیر دارد. ذهنیت ثابت و ذهنیت رو به رشد.

افراد با ذهنیت ثابت بر این باورند که چیزهایی مانند هوش، یک ویژگی ثابت و تغییر ناپذیر است. این افراد معتقدند موفقیت نتیجه سخت کوشی نیست. بلکه، به دلیل استعدادهای ذاتی فرد اتفاق می افتد. چون این افراد باور دارند این استعدادها هنگام تولد فقط به برخی از افراد اعطا شده اند، در مواجهه با چالش ها به سادگی تسلیم می شوند. زیرا معتقدند استعداد کافی در زمان تولد در وجود آنها قرار داده نشده است.

از سوی دیگر، افرادی که دارای ذهنیت رو به رشد هستند، به خود ایمان دارند که می توانند هر چیزی را تغییر دهند، پیشرفت کنند، و با تلاش و کوشش هر چیزی را بیاموزند. افراد با ذهنیت رو به رشد احتمال موفقیت بیشتری دارند. این افراد در مواجهه با مشکلات به دنبال یافتن راههایی برای تقویت مهارت های خود و حرکت به سوی موفقیت هستند.

برای ایجاد یک ذهنیت رو به رشد:

 • باور داشته باشید که تلاشهایتان مهم هستند.
  بجای اینکه فکر کنید تواناییهایتان ثابت هستند، باور داشته باشید که تلاش و سخت کوشی منجر به پیشرفت و رشد شما خواهد شد.
 • مهارت های جدید بیاموزید.
  در هنگام مواجهه با چالش ها، به دنبال توسعه دانش و مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت در زندگی باشید.
 • شکست های خود را به عنوان تجربه ای برای یادگیری ببینید.
  افراد دارای ذهنیت رو به رشد باور دارند که شکست به معنای عدم توانایی آنها نیست. بلکه، شکست یک منبع باارزش تجربه است که به واسطه آن می توانند همه چیز را یاد بگیرند و بهبود بخشند. این افراد بجای “نتوانستم” از “بار دیگر چیز جدیدی را امتحان خواهم کرد” استفاده می کنند.
موفقیت
Pexels/Success

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

از دیرباز هوش کلی فرد به عنوان یکی از فاکتورهای رسیدن به موفقیت در زندگی شناخته می شود. اما کارشناسان نشان دادند که هوش هیجانی می تواند فاکتور مهم تری باشد. هوش هیجانی به توانایی فهم، استفاده و استدلال با احساسات اشاره دارد. افراد با هوش هیجانی بالا نه تنها قادر هستند احساسات خود را درک کنند، بلکه احساسات دیگران را نیز می فهمند.

تعدادی از تاکتیک های تقویت هوش هیجانی شامل موراد زیر هستند:

 • به احساسات خود توجه کنید. بر آنچه که احساس می کنید، و علت ایجاد آن احساس تمرکز کنید.
 • احساسات خود را مدیریت کنید.
  به عقب برگردید و سعی کنید هر چیزی را با یک چشم بی طرف ببینید. از سرکوب احساسات خودداری کنید، و به دنبال یافتن روش هایی سالم و مناسب برای ارتباط با آنچه که احساس می کنید، باشید.
 • به دیگران گوش فرا دهید.
  این گوش دادن علاوه بر فرآیند شنیدن آنچه که دیگران می گویند، به معنای توجه به سیگنال های غیر زبانی و زبان بدن افراد نیز هست.

برای تقویت هوش هیجانی خود، این مقاله نیز مفید است

سرسختی ذهنی خود را تقویت کنید

سرسختی ذهنی به معنای ایستادگی فرد در تلاش مداوم برای مواجهه با موانع زندگی است. افرادی که این مقاومت ذهنی را دارند، چالش ها را به عنوان فرصت های زندگی می بینند. همچنین احساس می کنند بر سرنوشت خود کنترل دارند، بر توانایی های خود برای رسیدن به موفقیت در زندگی ایمان دارند، و هر چیزی را که شروع کنند، به پایان می رسانند.

بنابراین، برای تقویت سرسختی ذهنی و افزایش شانس رسیدن به موفقیت در زندگی چه باید کرد؟

 • خودتان را باور داشته باشید.
  صحبت های منفی در مورد خود را متوقف کنید و به دنبال راههایی برای مثبت اندیشی و تشویق خود باشید.
 • به تلاش خود ادامه دهید.
  حتی زمانی که کارها غیرممکن به نظر می رسند، به تلاش خود ادامه دهید، بر روشهای تقویت مهارت های خود تمرکز کنید، و حرکت رو به جلو داشته باشید. یکی از عادت های کلیدی افراد موفق این است که به شکست ها و عقب نشینی های خود به عنوان یک فرصت یادگیری نگاه می کنند.
 • برای خود هدف گذاری کنید.
  افراد دارای این ویژگی می دانند که برای رسیدن به موفقیت نیاز دارند برای خود هدف هایی را تنظیم کنند. رسیدن به این اهداف لزوما کار ساده ای نیست. اما با داشتن یک هدف، قادر خواهید بود که بهتر رو به جلو حرکت کنید و از موانع زندگی عبور کنید.
 • به دنبال پشتیبان باشید.
  انجام دادن کارها به تنهایی دشوار است. اما با داشتن یک سیستم حمایتی قوی، کارها آسانتر می شوند. مشاورین، دوستان، همکاران و اعضای خانواده همگی می توانند در شرایط سخت همراه شما باشند و در تقویت شانس شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی تان کمک کنند.
موفقیت
Pexels/Success

اراده خود را تقویت کنید

در یک مطالعه بلند مدت، روانشناسان به بررسی گروهی از کودکانی پرداختند که دارای هوش بالایی بودند. در این تحقیق محققان به بررسی چگونگی تغییر آنها از کودکی تا بزرگسالی پرداختند، و متوجه شدند آن دسته از کودکانی که نهایتا در زندگی خود به موفقیت رسیده بودند دارای مشخصه هایی بودند که گروه ناموفق آن ها را نداشتند. این مشخصه ها ثبات قدم و اراده فردی بودند.

این خصوصیات در واقع بخشی از شخصیت فردی می باشد، اما بهبودپذیر هستند. تعدادی از استراتژی های موجود برای تقویت این خصوصیات برای رسیدن به موفقیت در زندگی به این صورت هستند:

 • سعی کنید توجه خود را معطوف چیز دیگری کنید.
  به عنوان مثال اگر می خواهید وزن خود را کم کنید، اما جدا شدن از اسنک های موردعلاقه تان بسیار سخت است، در مواقع ضعف و گرسنگی، پرت کردن حواس خود و توجه کردن به چیزهای دیگر می تواند روشی موثر در جلوگیری از وسوسه شدن باشد.
 • تمرین کنید.
  اراده چیزی است که شما می توانید خودتان آن را ایجاد کنید. اما این کار نیاز به تلاش و زمان دارد. با هدف های کوچکی مانند خودداری از خوردن غذاهای شیرین که نیاز به اراده دارند، شروع کنید. زمانی که به این توانایی رسیدید، متوجه خواهید شد که می توانید اراده خود را برای اهداف بزرگتر، قوی کنید.

بر انگیزه های درونی خود تمرکز کنید

در حالی که پاداش های بیرونی از قبیل پول، جوایز و دیگر انگیزه های خارجی می توانند موثر باشند، بسیاری از افراد دریافته اند که زمانی که کارها را برای رضایت درونی خود انجام می دهند، انگیزه بیشتری دارند.

اگر کارها را به خاطر لذت آن ها انجام می دهید، یا انجام آنها به نظر منطقی می رسد و از تاثیر آن بر کار خود لذت می برید، بنابراین شما دارای انگیزه درونی هستید.

برای تقویت انگیزه درونی در خود:

 • خود را به چالش بکشید.
  افراد بر این باورند که در نظر گرفتن یک هدف قابل دستیابی، و نه لزوما ساده، یک روش موثر برای افزایش انگیزه درونی فرد برای رسیدن به موفقیت در زندگی است. به عبارت دیگر، انتخاب کاری که نسبتا چالش برانگیز است، می تواند در تقویت انگیزه درونی به افراد کمک کند.
 • کنجکاو باشید.
  به چیزهایی که توجه شما را به خود جلب می کنند، و دوست دارید در مورد آنها بیشتر بدانید، دقت کنید.
 • کنترل را به دست بگیرید.
  اگر احساس کنید که در نتیجه به دست آمده تاثیر خاصی نداشته اید، رسیدن به انگیزه درونی کار دشواری خواهد بود. به دنبال یافتن روش هایی باشید که به واسطه آنها نقش فعالی در انجام یک کار دارید.
 • از رقابت نترسید.
  ممکن است افراد دیگری نیز وجود داشته باشند که برای هدف مشترکی تلاش می کنند. اما این بدان معنا نیست که شما باید تسلیم شوید. روند پیشرفت خود را با دیگران مقایسه نکنید. می توانید برای گرفتن انگیزه و روحیه به دیگران نگاهی بیاندازید، اما به خاطر داشته باشید که شما مسیر متفاوتی را پیش رو دارید.

سخن آخر

هیچ مقیاس واحدی برای موفقیت نیست، و مطمئنا هیچ پاسخ واحدی برای نحوه رسیدن به موفقیت در زندگی وجود ندارد. با این حال، با نگاهی بر تعدادی از عادات افراد موفق، می توان تاکتیک های و استراتژی های جدید برای رسیدن به موفقیت در زندگی را آموخت. این توانایی ها و عادات را بشناسید، و در زندگی خود به کار گیرید تا بهتر بتوانید به اهداف خود در زندگی دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.