10 روش عالی برای بهبود سلامت مغز

سلامت مغز شامل دو اصل اساسی می باشد: تنوع و کنجکاوی. وقتی هر کاری که انجام می دهید، تبدیل به یک رفتار عادی شود، باید در آن تغییری ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر به مرحله ای رسیده اید که می توانید جدول کلمات متقاطع را در خواب هم حل کنید، زمان آن فرا رسیده که برای بهبود سلامت مغز خود، سراغ چالش جدیدتری بروید. کنجکاوی در مورد دنیای اطارافتان، نحوه کارکرد آن و درک شما از آن منجر به عملکرد سریع و موثر مغزتان خواهد شد. در همین راستا، می توانید از ایده های زیر برای بهبود سلامت مغز خود استفاده کنید.

بازی کنید

برنامه های سلامت مغز  و بازی ها روشی شگفت انگیز برای فعالیت مغز و به چالش کشیدن آن است. سودوکو، جدول کلمات متقاطع و بازی های کامپیوتری، همگی می توانند سرعت و حافظه مغز شما را بهبود ببخشند. این بازی ها بر منطق، مهارت های لغات، ریاضیات و موارد دیگری تکیه دارند. به علاوه، این نوع بازی ها سرگرم کننده نیز هستند.

با انجام این نوع از بازی ها برای مدت زمانی در طول هر روز می توانید به بهبود سلامت مغز خود کمک کنید. به خاطر داشته باشید که زمانی که برای انجام این نوع بازی ها اختصاص می دهید، نباید بیش از حد طولانی باشد. به طور مثال، روزی حدود 15 دقیقه برای آن در نظر بگیرید، و ساعت ها درگیر این نوع بازی ها نباشید.

مدیتیشن

مدیتیشن روزانه شاید بزرگترین کاری باشد که می توانید برای سلامت ذهن و بدن خود انجام دهید. مدیتیشن نه تنها شما را آرام می کند، بلکه به مغزتان تمرین هم می دهد. با ایجاد یک وضعیت ذهنی متفاوت، ضمن بهبود سلامت مغز خود، آن را با روشهای جدیدتر و جالب تری درگیر می کنید.

غذاهای سالم بخورید

غذاهای سالم
Pexels/ Healthy Food

مغز شما برای سلامتی نیاز به خوردن چربی های سالم دارد. خوردن روغن ماهی گرفته شده از ماهی سالمون، آجیل و مغزهایی مانند مغز گردو، و دانه هایی مانند تخم کتان و روغن زیتون را در لیست برنامه غذایی خود قرار دهید. سعی کنید بیشتر از این نوع غذاها استفاده کنید و استفاده از چربی های اشباع شده را کمتر کنید. همچنین، چربی های ترانس را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.

قصه گویی و داستان پردازی

داستان ها روشی هستند که باعث ماندگاری خاطرات، تفسیر وقایع، و به اشتراک گذاری لحظه ها می شوند. برای صحبت در مورد داستان های جدید و قدیمی خود، قصه گویی را تمرین کنید. سعی کنید داستان هایتان سرگرم کننده، گیرا و جذاب باشند. برخی از تکنیک های اساسی در مورد قصه گویی می تواند در حفظ علاقه دیگران به شما و داستان هایتان  موثر باشند.

برای یادگیری تکنیک های قصه گویی، این مقاله را بخوانید

تلویزیون را خاموش کنید

یک فرد به طور متوسط بیش از چهار ساعت از زمان خود را در طول روز صرف تماشای تلویزیون می کند. تلویزیون می تواند شما را از روابط، زندگی و فعالیت های دیگر دور کند. بنابراین، تلویزیون را خاموش کنید، و زمن بیشتری را برای زندگی و بهبود سلامت مغز و بدن خود اختصاص دهید.

برای بهبود سلامت مغزتان ورزش کنید

ورزش های فیزیکی، تمرینات خوبی برای مغز نیز هستند. با حرکت دادن بدن خود، مغز مجبور به یادگیری مهارت های عضلانی جدید، تخمین فواصل، و تمرین تعادل خواهد بود. انواع مختلفی از تمرینات را برای به چالش کشیدن مغزتان انتخاب کرده، و به طور منظم تمرین کنید.

کتاب هایی با موضوعات مختلف بخوانید

کتاب ها قابل حمل هستند، و می توان آن ها را از کتابخانه ها به امانت گرفت. به علاوه، کتاب های مختلف پر از شخصیت ها، اطلاعات و واقعیات نامتناهی هستند. دایره موضوعاتی را که در مورد آن ها می خوانید، گسترش دهید. اگر معمولا کتاب های تاریخی می خوانید، یک رمان معاصر را انتخاب کنید، و آن را هم امتحان کنید. کتاب هایی از نویسندگان خارجی، کتاب های کلاسیک و تصادفی بخوانید.

با این کار، نه تنها مغز شما تصویرسازی دوره های مختلف زمانی با فرهنگ ها و مردمان مختلف را تمرین می کند، بلکه داستان های جالبی را نیز برای خواندن خواهید یافت. داستان هایی که باعث می شود در مورد آن ها اندکی بیاندیشید، و بین زندگی مدرن و کلمات ارتباط برقرار کنید.

مهارت جدیدی یاد بگیرید

یادگیری یک مهارت جدید بر بخش های مختلف مغز تأثیر می گذارد. حافظه تان وارد بازی می شود، حرکت های جدیدی می آموزید، و چیزهای مختلفی را با یکدیگر مرتبط می کنید. خواندن شکسپیر، یادگیری آشپزی، و ساختن هواپیمای اسباب بازی از خلال دندان، همگی مثال هایی هستند که می توانند مغز شما را به چالش بکشند، و باعث تفکر و تأمل شما شوند.

تغییرات ساده ایجاد کنید

ما عاشق کارهای روزمره خود هستیم. عادات و سرگرمی هایی داریم که می توانیم ساعت ها وقت خود را صرف آن ها کنیم. بنابراین، برای جوان ماندن مغزتان اندکی تغییر ایجاد کنید. به عنوان مثال، برای رفت و آمد به فروشگاهی که از آن خرید می کنید، مسیرهای رفت و آمد مختلف را امتحان کنید. یا برای خوردن غذا یا باز کردن درها، از دست مخالف خود استفاده کنید. همین کارهای ساده باعث بیداری مغز، توجه دوباره به چیزهای جدید، و در نتیجه بهبود سلامت مغز خواهد شد.

مغز خود را آموزش دهید

آموزش مغز در حال تبدیل شدن به یک روند رایج است. دوره های رسمی، وب سایت ها و کتاب های شامل برنامه هایی در مورد نحوه آموزش مغز برای عملکرد بهتر و سریع تر، در حال گسترش هستند. در حقیقت، تحقیقاتی پشت این برنامه ها وجود دارد، اما اصول اساسی در همه آن ها حافظه، تجسم و استدلال است. هر روز  برای بهبود سلامت مغز خود، روی این سه مفهوم کار کنید. در نتیجه، مغز برای انجام هر کاری آماده خواهد بود.

1 دیدگاه برای “10 روش عالی برای بهبود سلامت مغز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.