10 روش ساده برای تمرکز و هوشیاری بیشتر

روش های ساده بسیاری برای تمرکز و هوشیاری بیشتر وجود دارد. از روش های درمانی کمکی گرفته تا داروهای گیاهی، این رویکردهای ساده می توانند به افزایش بهره وری، محافظت از سلامت مغز هنگام افزایش سن، و بهزیستی کلی افراد کمک کنند.

تغذیه مناسب برای تمرکز و هوشیاری بیشتر

تهیه و استفاده از انواع خاصی از غذاها در تقویت تمرکز و هوشیاری تان موثر خواهند بود.

ماهی و تخم کتان

بذر کتان و ماهی های روغنی مانند ماهی قزل آلا و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 هستند که نوعی اسید چرب ضروری است، و در حفظ سلامت مغز نقش اساسی دارد. به عنوان مثال، گزارشی که در سال 2013 منتشر شد، نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا-3 می تواند در مقابله با اختلالات مربوط به عملکرد مغز با بالا رفتن سن کمک کنند. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا-3 می توانند به بهبود توجه و تمرکز کمک کنند.

در مطالعه ای که در سال 2015 در نوروسایکوفارموکولوژی منتشر شد، مکمل امگا-3 برای کاهش علائم عدم توجه در کودکان توصیه شده بود.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان

براساس یک بررسی تحقیقاتی که در ژورنال اروپایی تغذیه در سال 2013 منتشر شده است، مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می تواند در مقابل کاهش ادراک و قابلیت مغزی در دوران پیری  (یعنی مجموعه توانایی های ذهنی مرتبط با فرآیندهایی مانند توجه، حافظه و حل مسئله) از مغز محافظت کنند. با نگاهی به 10 مطالعه که قبلاً منتشر شده است، نویسندگان این بررسی شواهدی را یافتند که نشان می دهد مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین C و ویتامین E می تواند کاهش ادراک و فهم افراد را کندتر کند.

چای سبز

چای سبز
Google Images/ Green Tea

بررسی سیستماتیکی از 21 مطالعه منتشر شده در ژورنال گیاه درمانی در سال 2017 حاکی از آن است که مصرف چای سبز می تواند باعث تقویت یادگیری و حافظه شده، و اضطراب را کاهش دهد. مطالعه ای مقدماتی نیز در مجله موادغذایی در سال 2014 منتشر شد که نشان داد مصرف روزانه چای سبز منجر به بهبود عملکرد شناختی گروه کوچکی از افراد مسن شده است. بنابراین، استفاده از چای سبز برای تمرکز و هوشیاری بیشتر توصیه می شود.

داروهای طبیعی برای سلامت مغز

تعدادی از داروهای گیاهی به عنوان یک روش طبیعی در تمرکز و هوشیاری بیشتر افراد اثربخش بوده اند. در این قسمت نگاهی بر دو نوع از این داروها خواهیم انداخت.

کورکومین

کورکومین که از گیاه زردچوبه تهیه شده است، باعث کاهش التهاب عصبی می شود که در واقع، عامل اصلی در پیری مغز و کاهش ادراک فرد است. علاوه بر این، مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که کورکومین بر پروتئین تاو مغز تأثیر می گذارد، و اثرات ضد آمیلوئیدوژنیکی اعمال می کند، که نشان می دهد این ماده می تواند یک عامل پیشگیری و درمانی بالقوه در اختلالات عصبی مغزی مانند بیماری آلزایمر باشد.

رزماری

مطابق مطالعه کوچکی که در ژورنال مواد غذایی دارویی در سال 2012 منتشر شد، مصرف روزانه گیاه رزماری می تواند باعث افزایش عملکرد شناختی مغز و هوشیاری حافظه افراد مسن شود. رزمارینیک اسید، ماده فعال رزماری، باعث تحریک سیستم آنتی اکسیدانی داخلی سلول ها NRF2 می شود، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد، و بنابراین مانع از پیری و دژنراسیون می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رزماری می تواند پلاک های آمیلوئیدی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر را کاهش دهد. بنابراین، مصرف رزماری در تمرکز و هوشیاری بیشتر فرد موثر می باشد.

مقالات مرتبط: تأثیر گیاه رزماری بر حافظه و یادگیری

تمرین سبک زندگی سالم برای تمرکز بهتر

رفتارها و شیوه زندگی ما نیز می تواند در تمرکز و هوشیاری بیشتر موثر باشند.

خواب کافی

تحقیقات زیادی نشان داده است که کمبود خواب می تواند تأثیر عمیق منفی بر عملکرد شناختی شامل اثرات مخرب بر تمرکز و حافظه داشته باشد. در نتیحه، برای تمرکز و هوشیاری بیشتر باید خواب کافی و منظم داشته باشید.

ورزش

مطالعه منتشر شده ای در سال 2010 در مجله نورولوژی نشان می دهد که حداقل شش مایل پیاده روی در هفته باعث محافظت از حافظه افراد مسن می شود. همچنین این مطالعه نشان داد که ورزش منظم از کاهش اندازه مغز با بالا رفتن سن مقابله می کند.

مدیریت استرس

همانند کمبود خواب، عدم مدیریت صحیح استرس نیز باعث ایجاد اختلال در عملکرد شناختی فرد می شود. برای تمرکز وهوشیاری بیشتر، انجام اقدامات روزانه برای کاهش میزان استرس ضروری است.

تکنیک های ذهنی-جسمی برای تمرکز بیشتر

تکنیک های ذهنی-جسمی نه تنها برای از بین بردن استرس مفید هستند، بلکه به تمرکز و هوشیاری بیشتر شما نیز کمک خواهند کرد.

مدیتیشن

در مطالعه ای که روی 40 دانشجوي كارشناسي ارشد (كه در مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم آمريكا در سال 2007 منتشر شده است) انجام شد، محققان مشاهده كردند كه پنج روز آموزش 20 دقيقه ای مدیتیشن منجر به بهبود توجه و همچنین اضطراب، خستگی، عصبانیت و افسردگی کمتر شرکت کنندگان می شود.

تایی چی

بررسی 9 مقاله منتشر شده در ژورنال آمریکایی پزشکی پیشگیرانه نشان داد که انجام مداوم تایی چی به بهبود توجه، حافظه و توانایی های شناختی دیگر در بزرگسالان سالم کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.