چگونه می توانید در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید

عمل ذهن آگاهی -هدایت تمام توجه و آگاهی خود به زمان حال- می تواند مزایای بسیاری برای سلامت روحی و جسمی، و همچنین روابط موجود در زندگی افراد به همراه داشته باشد. بنابراین، ضروریست که بیاموزید چگونه در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید.

از جمله مزایای بسیار تمرین ذهن آگاهی روزمره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • می تواند شما را از حلقه نزولی و منفی ایجاد شده از استرس بیش از حد در طول روز، خلق و خوی بد، و عادت به نشخوار ذهنی خارج کند.
  • به شما کمک می کند تا در طول تجارب خود، خطاهای کمتری مرتکب شوید.
  • به شما کمک می کند تا در مورد رویدادهای استرس زا در زندگی خود فکر کنید، و مقاوم تر شوید، تا در آینده کمتر تحت تأثیر آنها قرار بگیرید.

در حالی که بسیاری از تمرینات ذهن آگاهی وجود دارد، که می توانید بطور منظم آن ها را انجام دهید، یادگیری نحوه حضور در لحظه نیز راهی برای زندگی است. با تمرین می توانید یاد بگیرید زندگی هوشیارانه ای داشته باشید که به شما اجازه می دهد نسبت به هر کاری که انجام می دهید، آگاه تر شوید.

این در حالی است که مکث و حضور در این دنیای پر شتاب و پر جنب و جوش می تواند دشوار باشد. از این گذشته، موارد بسیاری وجود دارند که سعی در جلب توجه افراد دارند، و فشار زیادی ناشی از انجام کارهای متعدد بر افراد وارد می شود.

اما اگر در طول زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید، می توانید با اهداف بزرگتر و خوشبختی بیشتری زندگی کنید.

غذاخوردن آگاهانه را تمرین کنید

ممکن است در حال صحبت کردن با تلفن غذا بخورید، یا برای رسیدن به آرامش عاطفی تصمیم به خوردن غذا بگیرید، به هر حال، با بی فکری خوردن امری معمول و رایج است. این کار می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند پرخوری و مصرف زیاد قند شود.

سعی کنید در مورد نحوه سوخت و ساز بدن خود آگاه تر باشید. از انجام کارهای دیگر همراه با خوردن غذا اجتناب کنید. و زمانی که غذا می خورید، به معنای واقعی کلمه “حضور” داشته باشید.

به هر لقمه ای که گاز می زنید، توجه داشته باشید. غذا را به آهستگی بجوید، و طعم آن را به خوبی مزه کنید.

 وقتی سیر می شوید، به سیگنالهای بدن خود توجه کنید. به آنچه که در بشقابتان قرار دارد، بیشتر دقت کنید. وقتی در مورد آنچه می خورید آگاه تر شوید، نسبت به سوخت و ساز بدن خود، و غذاهای مورد نیازتان متمرکزتر خواهید شد، و در نتیجه در زندگی روزمره خود هوشیارتر خواهید بود.

مقالات مرتبط: ذهن آگاهی چیست

در تعاملات خود هوشیارتر باشید

در تعامل با شریک زندگی، همکار و فرزندانتان، تعاملات هوشیارانه و آگاهانه اهمیت زیادی دارد.

ذهن آگاهی در یک رابطه مربوط به مشاهده کارهایی است که شخص دیگر به روشی ناقضاوتگرانه انجام می دهد. همچنین این مسأله در مورد حضور در لحظه در طول مکالمات خود با دیگران نیز، صادق است.

بنابراین زمانی که با شخص دیگری هستید، با تلفن خود بازی نکنید، و تمام توجه خود را به او بدهید. و زمانی که دیگران نظرات خود را با شما به اشتراک می گذارند، طوری رفتار کنید که واقعا می خواهید حرف های ان ها را بشنوید.

به علاوه، می توانید با توجه کردن به احساسات خود، با دقت گوش دادن، و یادگیری نحوه نشان دادن واکنش به دیگران با رفتاری آگاهانه تر (به جای با عصبانیت رفتار کردن)، در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید.

کارهای خود را هوشیارانه انجام دهید

آیا تا به حال به این مشکل بر خورده اید که به یاد نداشته باشید هنگام دوش گرفتن موهای خود را شسته اید یا نه؟ یا گاهی اوقات فراموش می کنید که چرا وارد یک اتاق خاص شده اید؟ این ها نشانه هایی هستند که شما چیزهای زیادی در ذهن خود دارید، و هوشیار نیستید.

خوشبختانه، می توانید در این امر بهبود پیدا کنید، در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید،  و فرصت های زیادی برای تمرین در طول روز برای شما وجود دارد.

پیاده روی، باغبانی، خوردن شکلات و بسیاری از فعالیت های دیگر می توانند فرصتی برای تمرین ذهن آگاهی باشند. فقط باید آن ها را با احساس آگاهی فزاینده ای انجام دهید.

این کار به معنای تمرکز روی لحظه حال، درک احساسات فیزیکی، آگاهی کامل از هر کاری که انجام می دهید، و رها کردن افکار آینده یا اضطراب نسبت به گذشته است.

برای مثال تمیز کردن خانه را در نظر بگیرید. با مشاهده کار خود به عنوان یک رویداد مثبت شروع کنید -یک تمرین برای شناختن خود و کاهش استرس، و نه صرفاً یک کار سخت و ناخوشایند. سپس، هنگام تمیز کردن، روی کارهایی که انجام می دهید، و نه چیز دیگری تمرکز کنید.

هنگام شستن ظرف ها، آب گرم و صابون را روی دستان خود احساس کنید. ارتعاشات جاروبرقی را هنگام فشار دادن آن روی زمین احساس کنید. از احساس گرمای لباس هایی که از خشک کن خارج می کنید، لذت ببرید. از قرار دادن اشیاء غیرضروری خود در جعبه ای برای اهدا کردن به دیگران احساس آزادی کنید، و به طور کلی یاد بگیرید که در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید.

فرصت دیگر برای تمرین ذهن آگاهی در زندگی روزمره، به هنگام گوش دادن به موسیقی است. روی صدا و لرزش هر نت، احساسی که موسیقی درون شما ایجاد می کند، و دیگر احساسات خود در آن لحظه تمرکز کنید.

در طول روز، به دنبال فرصت هایی باشید تا هوشیارتر شوید. زمانی که سوار مترو می شوید، یا در حال دوش گرفتن هستید، سعی کنید از آنچه انجام می دهید، و اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد، کاملاً آگاه باشید.

وقتی ذهنتان منحرف می شود، به خاطر توجه خود به خودتان تبریک بگویید، و به آرامی توجه خود را به لحظه فعلی برگردانید.

مکث در طول روز

همانطور که در طول روز از یک فعالیت به فعالیت دیگر حرکت می کنید، هوشیار ماندن و ذهن آگاهی می تواند دشوار باشد. می توانید با مکث در طول روز مجدداً چند تمرین اساسی برای ذهن آگاهی انجام دهید.

ممکن است عادت کنید که در زمان های خاصی از روز، مانند وعده های غذایی یا رانندگی، چند دقیقه ای هوشیار باشید. یا ممکن است زمانی را در برنامه خود برای تمرین مدیتیشن یا یوگا تعیین کنید.

ذهن آگاهی
Pexels/ Mindfulness

همچنین می توانید هنگام ناراحتی یا اضطراب، روی تنفس خود تمرکز کنید. تکنیک های تنفسی می توانند اثر آرام بخشی داشته باشند، و به شما کمک می کنند تا در لحظه کنونی حضور داشته، و در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید.

آرمیدگی پیشرونده عضلانی تمرین دیگری است که ممکن است در طول روز انجام دهید. به سادگی، روی کشش و آرامش عضلات بخشی از بدن خود کار کنید.

سخن آخر

ذهن آگاهی نیاز به تمرین و تلاش دارد. هیچ کس در نقطه شروع در این کار ماهر نیست. احتمالاً ذهن شما مکررا منحرف می شود.

اما با تمرین و صبر در انجام این کار بهتر می شوید. سرانجام می توانید در زندگی روزمره خود هوشیارتر باشید، و از مزایایی مانند کاهش استرس، سلامت روانی بهتر، روابط سالم تر و خوشبختی کلی بهره مند خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.