پرورش ذهنیت یا مایندست رشد

مایندست یا طرز فکر

به عنوا یک انسان چگونه با شکست مقابله می کنید؟ آیا ذهنتان با شکست درگیر می شود، یا از باخت خود ناراحت می شوید؟ با یک طرز فکر صحیح، ممکن است بتوانید بدون اینکه خود را سرزنش کنید، بهتر از پس چالش ها برآیید و به دنبال موفقیت باشید: پرورش ذهنیت یا مایندست رشد

پرورش یک ذهنیت رشد می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مشکلات زندگی را بهتر رفع کنید. ذهنیت رشد هم برای بزرگسالان و هم کودکان اعمال می شود. اگر می خواهید درباره تئوری ذهنیت و اینکه چگونه می توانید خودتان به یک مایندست رشد برسید بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

تئوری ذهنیت یا مایندست چیست

اکثر خوانندگان روانشناسی مثبت با تئوری ذهنیت یا این ایده که باورهای ما بر نحوه رفتار ما در پاسخ به موقعیت های زندگی تأثیر می گذارد، آشنا هستند. اگر در مورد آن چیزی نشنیده اید یا به دنبال مرور آن هستید:

مایندست ها – یا نظریه های ضمنی – باورهایی هستند که افراد درباره ماهیت ویژگی های انسانی دارند.

بنابراین، در حالت کلی، تئوری ذهنیت پیش بینی می کند که نوع نگاه ما به خود – توانایی ها، استعدادها و هوش – بر زندگی و موفقیت ما تأثیر می گذارد. در عین حال، تئوری ذهنیت یا مایندست چگونگی انتخاب ما برای پیگیری اهداف خود را شامل می شود، خواه در صورت مواجه شدن با شکست تسلیم شویم یا با تلاش و فداکاری بیشتر به آن واکنش نشان دهیم.

استفاده از ذهن درمانی: مداخله ذهنیت چیست

همانطور که از نامش پیداست، مداخله ذهنیت برنامه ای است که برای تقویت ذهنیت رشد در یک محیط دانشگاهی طراحی شده است. به طور معمول، انگیزه مداخلات ذهنی تقویت پتانسیل تحصیلی دانش آموزان با تشویق باورهای آن ها در مورد توانایی های فکری شان بوده است.

یک نمونه عالی از مداخلات ذهنی توسط Yeager و همکارانش توصیف شده است که یک مداخله آنلاین را روی بیش از 12000 دانش آموز دبیرستانی در ایالات متحده انجام دادند:

در ابتدای کلاس نهم، آن ها یک جلسه 25 دقیقه ای دانش آموزی آنلاین ارائه دادند که به بررسی اجمالی مفهوم ذهنیت رشد می پرداخت، و دانش آموزان می توانستند ظرفیت های فکری خود را از طریق روش های مختلف، به عنوان مثال افزایش استراتژی های یادگیری شان، بهبود بخشند.

بین 1 تا 4 هفته بعد، دانش آموزان جلسه دوم را گذراندند که در آن از آن ها دعوت شد تا درباره ذهنیت رشد بیشتر بدانند. داستان هایی از الگوهای بزرگسالان و دانش آموزان بزرگتر، و همچنین جلسات فکری تعاملی درباره چگونگی کمک به دیگران در یادگیری یک ذهنیت رشد برای آن ها ارائه شد.

در پایان سال تحصیلی، محققان قبل از تجزیه و تحلیل داده ها در مورد پیشرفت تحصیلی، نمرات دانش آموزان را سنجیده و دروس را برای سال آینده انتخاب کردند.

نویسندگان دریافتند این مداخله ذهنی کم هزینه و آسان برای اجرا، به طور بالقوه با چند نتیجه از مطالعه مرتبط است. این مداخله تأثیر مثبتی بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان، هم برای دانش آموزان با سطح پایین و هم برای دانش آموزان با موفقیت بالا داشته، و همچنین شانس دانش آموزان را برای برداشتن واحدهای ریاضیات پیشرفته در سال آینده (3٪) افزایش داد.

مهارت ها و تکنیک هایی برای پرورش ذهنیت رشد

اگر سعی دارید در خود ذهنیت رشد ایجاد کنید، در این قسمت برخی از تکنیک ها آورده شده است:

  • افزایش ذهنیت رشد از طریق نوشتن

نوشتن سازنده و فکری با دعوت از شما برای ارزیابی تجربیات خود، به شما کمک می کند تا ذهنیت رشد را در خود توسعه دهید. در نتیجه می توانید رویه خود را یاد بگیرید و بهبود ببخشید.

افزایش ذهنیت رشد از طریق نوشتن به شما چارچوبی برای این نوشته می دهد و شما را به داشتن رویکردی آگاهانه و هدفمند برای تجربیات یادگیری تان ترغیب می کند. در واقع، شما کاستی های یک روند خاص را شناسایی کرده و ایده ای برای اصلاح آن ها در آینده ایجاد خواهید کرد.

  • انتخاب ذهنیت رشد برای انتقاد

گاهی اوقات دریافت بازخورد بدون احساس آسیب و دلسردی، دشوار است. با این وجود، برخی از افراد با شجاعت اشتباه یا شکست خود را می پذیرند، و از آن استفاده می کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند. افرادی که ذهنیت رشد دارند به خود اجازه نمی دهند که با بازخورد منفی تحت فشار قرار بگیرند و ناراحت شوند، بلکه آن را راهی برای پیشرفت می دانند.

تصور کنید که از شما خواسته شده تا در مورد یک حادثه یا رویداد خاص که نسبت به آن احساس منفی دارید، فکر کنید. به عنوان مثال، به شما گفته می شود که در یک سخنرانی واضح صحبت نکرده اید. شما این مسأله را تا حد معقول تجزیه و تحلیل خواهید کرد، سپس شرایط را دوباره تنظیم کنید و برخی از اظهارات خود تأییدی را آماده کنید که به شما کمک می کند دفعات بعدی وضعیت را بهتر کنترل کنید. از طریق این تمرین می توانید استراتژی های خود را برای مقابله با انتقادات و استفاده از آن به عنوان تشویق توسعه دهید.

  • چالش های بیشتری را بپذیرید

وقتی یک ذهنیت ثابت دارید، شکست می تواند سخت باشد. وقتی احساس می کنیم شکست های ما محدودیت هایمان را نشان می دهند، از موقعیت هایی که ممکن است این محدودیت ها را برجسته کنند اجتناب می کنیم. با پذیرش موقعیت های جدیدی که در آن شکست یک احتمال قطعی است، قدرت ماندن و انعطاف پذیری روانشناختی خود را توسعه دهید. اگر شکست خوردید، دوباره امتحان کنید.

با تغییر رویکرد و یادگیری از دفعات قبلی، در جایی به موفقیت خواهید رسید. همچنین یک درس ارزشمند درباره پشتکار و توانایی های خود خواهید آموخت.

  • رشد را به عنوان یک پروسه ببینید

موفقیت ها یا شکست های ما تجربیات ما را تعریف نمی کند. وقتی بتوانید کل پروسه را با همه موانع و مشکلات آن در آغوش بگیرید، با ناملایمات راحت تر کنار خواهید آمد.

  • سرعت خود را تنظیم کنید

سعی کنید با تجربه های یادگیری درگیر شوید و آن ها را بپذیرید. هرکسی با سرعت خودش یاد می گیرد، شکست می خورد و رشد می کند، و شما آدم خودتان هستید. خواه تسلط بر مهارت جدید یا غلبه بر یک ترس طولانی مدت باشد، به خودتان یادآوری کنید که بلاخره به آنجا خواهید رسید.

هر چیزی که برای یک شخص مفید است، برای دیگری هم مفید نخواهد بود. با سخت کوشی و فداکاری، مسیری را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب می باشد.

مایندست
Pexels/ Growth Mindset
  • همه شکست می خورند

هرکسی اشتباه می کند. برای پرورش یک ذهنیت رشد، می توانید با اقرار به این موضوع شروع کنید، و سپس آن را بپذیرید. شما اولین کسی نیستید که دچار اشتباه شده و این شکست مشخص نمی کند که شما چه کسی هستید: دیگران قبل از شما آنجا بوده اند. ادامه دهید، به خودتان اعتماد کنید و به دنبال اعتبار سنجی در درون خود باشید، نه بیرون. واقع بین باشید.

  • انعطاف پذیری و مقاوت در برابر مشکلات را توسعه دهید

این روش تا حد زیادی مربوط به مورد بالا است: شکست و تلاش برای ادامه کار به انعطاف پذیری نیاز دارد. برای ادامه راه در مقابل مشکلات، مهم است که مهربان بودن با خود را تمرین کنید، و بهترین دوست خود باشید. وقتی شکست را قبول می کنیم، به خودمان آزادی و فضا می دهیم تا دوباره تلاش کنیم. این تئوری آموزش انعطاف پذیری و تاب آوری روشی مفید برای افزایش ظرفیت شما برای مقابله با مشکلات است.

بیشتر بخوانید: ذهنیت خوش بین، بدبین و واقع گرایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.