لذت بردن از لحظه را یاد بگیرید

یادگیری لذت بردن از لحظه در زندگی روشی مناسب، رایگان و موثر برای افزایش شادی و کیفیت زندگی، و همچنین کاهش استرس است. لذت بردن از آنچه در اختیار دارید می تواند به شما کمک کند تا به جای اینکه به خاطر چیزهایی که ندارید ابراز تاسف کنید، قدر چیزهایی را که به دست آورده اید بیشتر بدانید.

توانایی لذت بردن از لحظه در کنار عزیزان خود می تواند ارتباط قوی تر و احساس قدردانی بیشتری را به همراه داشته باشد، که منجر به روابط با کیفیت بهتر و بهره مندی از مزایای حمایت اجتماعی حاصل از آن شود. برای لذت بردن از لحظه در زندگی، درباره تکنیک های مربوط به آن بیشتر بیاموزید.

روی جزئیات تمرکز کنید

گاهی اوقات زمانی که در زندگی خود پیش می رویم، فراموش می کنیم تا لحظه ای بایستیم و از چیزهای کوچک لذت ببریم. در واقع، ممکن است یک روز کامل را در حال نشخوار اتفاقات گذشته یا نگرانی از آینده پشت سر بگذاریم، بدون اینکه لحظه ای افکار خود را متوقف کنیم و به اتفاقات دلپذیری که در حال حاضر اتفاق می افتد، توجه کنیم (و فرصت های مثبت را چپ و راست از دست می دهیم). همانطور که از لحظه لذت می برید، به چیزهای کوچکی که می توانند روز شما را خاص کنند، مانند لبخند یک دوست، مهربانی یک فرد غریبه، و زیبایی غروب خورشید توجه کنید.

لحظه به لحظه به آنچه در اطراف تان است توجه کنید و از آن ها لذت ببرید، و در این صورت تجربه استرس تقریباً غیرممکن خواهد بود.

روی احساسات تمرکز کنید

لذت بردن از لحظه
Pexels/ savor the moment

در حالی که روز خود را پشت سر می گذارید، جزئیات، به ویژه جزئیات مثبت را در مورد آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد، مشاهده کنید و به خاطر بسپارید. خاطره ای بسازید. به صداهایی که می شنوید، مانند صدای خنده کودکان توجه کنید. به احساساتی مانند رایحه نسیم تازه دریا، دقت کنید. این باد چه احساسی در صورت شما ایجاد می کند؟ توجه به این نوع جزئیات حسی به شما کمک می کند تا کاملاً در لحظه زندگی کنید، و می تواند خاطرات دلپذیری را هنگام شنیدن موسیقی، بوییدن رایحه ای معطر یا احساسات دیگر در طول روز، برای شما ایجاد کند.

روی جنبه های مثبت تمرکز کنید

ما به عنوان انسان، طبیعتاً بیش از موارد مثبت متوجه وقایع منفی زندگی خود می شویم. زیرا مواردی هستند که برای حفظ امنیت خود باید آن ها را پیگیری کنیم: اگر از تهدیدهای اطراف خود آگاهی داشته باشیم، توانایی بیشتری برای دفاع داریم. با این حال، اگر با جدیت تلاش کنیم تا روی نکات مثبت تمرکز کنیم، کمتر استرس می گیریم، و از زندگی لذت بیشتری می بریم.

برای لذت بردن از لحظه، توجه کنید که چه چیزهایی درست پیش می روند، و قدر آن ها را بدانید. این کار همانند وانمود کردن به خوشحالی، زمانی که واقعا خوشحال نیستید، نیست. این کار بیشتر در مورد توجه به مواردی است که منجر به خوشبختی بیشتر و استرس کمتر می شود.

ابراز قدردانی کنید

احساس قدرشناسی همراه با توجه به نکات مثبت بوده و یک روش عالی برای لذت بردن از لحظه است. به همه کارهای خوبی که دیگران برای شما انجام می دهند توجه کنید (و هر زمان که ممکن است از آن ها تشکر کنید)، یا اینکه به سادگی به آنچه در دیگران می بینید و از آن لذت می برید، توجه کنید (و این احساس را حتماً با آن ها به اشتراک بگذارید).

چیزهای خوبی را که در طول روز برای شما اتفاق می افتد، به محض وقوع تحسین کنید و در پایان روز خود آن را در یک ژورنال قدردانی یادداشت کنید. انجام این کار یک روش شگفت آور و موثر برای بالا بردن سطح قدردانی روزانه شما و ثبت تجربیاتی است که یادآوری آن ها در یک روز بد می تواند باعث خوشحالی شما شود.

کارهایی را که از انجام آن ها لذت می برید، انجام دهید

زندگی کردن به معنای لذت بردن از زندگی است. اگر احساس می کنید که از روزهای شنبه می ترسید، یا قرار است یک روز کامل یا حتی هفته ای را که پیش رو دارید، بدون اینکه از چیزی لذت ببرید پشت سر بگذارید، مطمئن شوید کارهایی را که از آن لذت می برید، به برنامه خود اضافه می کنید (که به آن “جلب رضایت” می گویند) و همانطور که آن ها را انجام می دهید، از آن ها لذت ببرید.

ممکن است احساس کنید وقتی برای تفریح کردن ندارید، اما در نظر بگیرید که چقدر انرژی و انگیزه اضافی از سرگرمی ها و رضایت مندی خود به دست خواهید آورد، و این انرژی چگونه می تواند در انجام مسئولیت های منظم به شما کمک کند، و ممکن است راهی برای مرتب سازی دوباره اولویت های خود پیدا کنید. بنابراین کارهایی را که از انجام آن ها لذت می برید، انجام دهید.

نکاتی در مورد لذت بردن از زندگی

  • غذا خوردن آگاهانه را تمرین کنید. این کار یک روش عالی برای حفظ وزن سالم، لذت بردن از غذای خود و تمرین همزمان مدیتیشن است.
  • گردآوری یک ژورنال قدردانی می تواند به شما کمک کند تا هنگام فکر کردن در مورد چیزهایی که شب هنگام می خواهید در ژورنال قدردانی خود یادداشت کنید، به نکات مثبتی که در طول روز برای شما اتفاق افتاده، توجه کنید.

بیشتر بخوانید: مهربان بودن با خود برای مدیریت بهتر زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.