عادت ساده شکرگزاری در زندگی روزمره

در این مقاله نویسنده یکی از عادت های خود را که تقریبا به مدت سه سال دنبال کرده، به اشتراک گذاشته است. این عادت روزانه ساده منجر به افزودن شکرگزاری به زندگی و در نتیجه بالا رفتن کیفیت زندگی ما خواهد شد. داستان از این قرار است:

چند شب پیش برای شام از یکی از رستوران های هندی مورد علاقه خود سفارش غذا دادیم. خانواده من در آن شب برنامه فشرده ای داشتند. این بدان معنی بود که قبل از اینکه همه مجبور شوند به یک طرف فرار کنند، فقط یک ساعت برای با هم بودن وقت داریم.

ما غذا را برداشتیم و به خانه برگشتیم. اما وقتی کیسه های غذا را باز کردیم، متوجه شدیم که رستوران یکی از غذاهای اصلی سفارش ما را فراموش کرده است.

در مقایسه با اتفاقات بزرگتر، این مسئله خیلی بزرگ نیست. از دست دادن نیمی از شامی که از یک رستوران هندی زیبا در حومه آمریکا خریده شده، نمونه ای کلاسیک از یک مشکل جهان اولی است. در آن لحظه ما یک مشکل داشتیم. یا باید یکی از ما برمیگشت، و غذا را می گرفت، در حالی که بقیه افراد برای سفر بعد از شام خود آماده می شدند، یا باید به خوردن نیمی از شامی که سفارش داده بودیم، بسنده می کردیم. این مسئله ناچیز و بی ارزش به نظر می رسد، اما دقیقاً همان دردسر کوچک است که می تواند روحیه افراد را خراب کند، و بر همه افراد خانواده تأثیر منفی بگذارد- به ویژه هنگامی که همه عجله دارند.

قرار نبود من بعد از شام جایی بروم، بنابراین داوطلب شدم و با ماشین به رستوران برگشتم، و غذای جا مانده را برداشتم. در حالی که بقیه چمدان های سفرشان را بسته بودند. سرانجام وقتی 40 دقیقه بعد برگشتم، در 20 دقیقه وقت اضافی که داشتیم، نشستیم تا شام بخوریم.

در حالی که حال و هوای اتاق ناامیدانه، پر استرس و عجولانه بود، عادت ساده شکرگزاری به کمک ما آمد.

عادت شکرگزاری روزانه

عادت فوق العاده ساده است. به این صورت:

وقتی برای خوردن شام می نشینم، یکی از چیزهایی را که امروز به خاطر اتفاق افتادن آن شکرگزار بودم، به یاد می آورم.

افراد دیگر خانواده نیز لحظه شکرگزاری خود را از روزی که گذراندند، بیان کردند. و در این 10 ثانیه، انرژی به طور کامل در اتاق تنظیم شد. اینگونه که همه نفس عمیقی کشیدیم و گفتیم، “خوب، این قضیه کمی آزار دهنده بود، اما اکنون ما از آن عبور کرده ایم. ما زندگی بسیار خوبی داریم و وقت آن است که بجنبیم و از لحظه لذت ببریم.”

اکنون می خواهیم در مورد این که چرا این عادت شکرگزاری بسیار مهم و موثر است، صحبت کنیم.

چرا عادت شکرگزاری در زندگی روزانه مهم است

بعد از سه سال استفاده از این عادت کوچک، در این قسمت بزرگترین درس هایی که از آن آموختم، آورده شده است:

  • اینکه حداقل یک بار در روز خود را مجبور به ایجاد یک چارچوب ذهنی مثبت کنید، واقعاً ایده خوبی است. همه ما در طول زندگی خود روزهای بد و لحظه های ناامیدکننده داریم. اما برای من مهم نیست که هر روز چه اتفاقی می افتد، وقتی برای شام می نشینم، مجبور می شوم حداقل برای چند ثانیه به خوبی های زندگی ام فکر کنم. نتیجه این می شود که روزی نیست که من به طور خاص ماجرای مثبتی را که در اطرافم اتفاق می افتد، به یاد نیاورم. مثبت اندیشی چشمان شما را به روی فرصت های بیشتری باز می کند.
  • تأثیر تکی هر یک از اجزای عادت شکرگزاری کم است، اما اثر تجمعی آن بسیار زیاد است. قدرت این عادت از یک اثر تکاثری حاصل می شود که پس از یک یا دو ماه تمرین، حفظ می شود. در واقع، شما شروع به درک این موضوع می کنید که تقریباً هر روزی یک روز خوب است.
  • همچنین متوجه می شوید که مسائل مادی برای خوشبختی هر روزه شما چقدر ناچیز هستند. اکثر لحظات شکرگزاری برای من هزینه ای در بر ندارد: اوقاتی که با دوستان و خانواده سپری شده است، حرف خوبی که شخصی گفته است، یا یک تمرین خوب در آن روز. این بدان معنا نیست که پول بی اهمیت است، اما درک مجانی بودن لحظاتی که هر روزه در آن لحظات سپاسگزار هستید، آرامبخش است.
  • من به این عادت وابسته شده ام. زیرا این عادت به طرز احمقانه ای کوچک است. نمی توانم عاداتی را که بلافاصله انتخاب کرده، و سه سال هر روز آن ها را دنبال می کنم، نام ببرم. شاید بزرگترین دلیلی که من با این عادت سازگاری زیادی داشته ام این است که بسیار کوچک و ساده است. کارهایی انجام دهید که بتوانید به آن ها پایبند باشید.
  • من به این عادت پایبندم، زیرا کاملاً با رفتارهای دیگر گره خورده است. با استفاده از ایده چیدن عادت ها، من عادت شکرگزاری خود را به عادت هر شب خوردن شام اضافه کرده ام. با انتخاب رفتار و مکان مناسب، ایجاد عادت جدید در سبک زندگی خود بسیار آسان تر خواهد بود.
شکرگزاری
Pexels/ Gratitude

عادت شکرگزاری را تمرین کنید

سپاسگزاری مفهوم جالبی است. این عادت یکی از ویژگی هایی است که همه قبول دارند که باید انجام دهید، اما ما به ندرت در مورد چگونگی انجام آن صحبت می کنیم. این مسئله به نوعی شبیه این است که بگویید شما باید “در لحظه زندگی کنید”. توصیه کردنی آسان است، اما به ندرت می شنوید که مردم در مورد چگونگی زندگی کردن در لحظه صحبت کنند.

عادت شکرگزاری خارق العاده است، اما در زندگی روزمره واقعاً چه شکلی است؟ وقتی کسی با شکرگزاری زندگی می کند، در واقع هر روز چه کاری انجام می دهد که او را از اکثر افراد جدا می کند؟

من هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری دارم، اما به طور مطمئن می توانم بگویم که عادت روزانه شکرگزاری برای خوشبختی طولانی مدت من تفاوت ایجاد کرده است. و یکی از روش هایی بوده است که به واسطه آن توانسته ام قدرشناسانه زندگی کنم.

شما هم این عادت روزانه شکرگزاری را امتحان کنید، و ببینید آیا به درد شما هم می خورد یا خیر.

بیشتر بخوانید: فرسودگی شغلی و علل ایجاد آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.