در مورد پیاده روی آگاهانه و تأثیر آن بر زندگی تان چه می دانید

پیاده-روی-آگاهانه-640*427

حمام جنگل که به طور متداول شینرین-یوکو نامگذاری شده است، در دهه 1980 در ژاپن ظاهر شد، و هم به عنوان درمانی برای کارکنان کارزده و هم روشی برای اتصال مجدد جمعیت با شبکه گسترده جنگل های کشور استفاده می شود. مطابق انتظار، مشخص شد که رها شدن در طبیعت و استفاده ذهنی از هر پنج حس لامسه، بینایی، شنوایی، بویایی و چشایی فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد. شینرین-یوکو اصول اولیه به دست آمده از سایر اقدامات مدیتیشنی را که همچنان راهنمای حرکت ذهن آگاهانه هستند، دنبال می کند. در واقع، علم از طریق تکنیک های کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی مانند پیاده روی آگاهانه پاداش های مثبتی برای سلامتی ذهنی و جسمی ما یافته است.

در حالی که شینرین-یوکو به زیبایی طبیعی نیاز دارد، اما پیاده روی آگاهانه را می توان در هر جایی انجام داد، تا زمانی که فرد در آنجا “حضور” داشته باشد. اگر پیاده روی آگاهانه باشد، یک خیابان پر رفت و آمد معادل یک جنگل دنج و ایده آل است.

در حقیقت این شگفتی ذهن آگاهی است: مهم نیست که از نظر جسمی کجا هستید. این که به طور ذهنی کجا هستید، مهم است.

پیاده روی آگاهانه

برای بسیاری از ما، پیاده روی کاری است که وقتی رفت و آمد با اتومبیل ممکن یا عملی نیست، آن را انجام می دهیم. حتی ممکن است گاهی اوقات آن را یک کار طاقت فرسا بدانیم.

و با این حال، همین عمل راه رفتن ما را از بسیاری از حیوانات موجود در این سیاره جدا می کند. به معنای واقعی کلمه، راه رفتن بخشی از آن چیزی است که ما هستیم. حرکت کردن در دنیا از این طریق بخشی از معنای انسان بودن است.

در واقع، پیاده روی به قدری شایع و در دسترس است که ما اغلب متوجه آن نمی شویم. اما خبر خوب این است که به هر حال برای سلامتی همه ما همیشه و در همه جا وجود دارد.

در طول پیاده روی آگاهانه، هدف ما خیلی روی مقصد متمرکز نیست، و در حالی که از حواس پرت های ناخودآگاه پرهیز می کنیم، بیشتر سعی در افزودن آگاهی به این فعالیت روزمره داریم.

مانند اکثر تمرین های آگاهانه، این فعالیت را می توان در هر جایی انجام داد: یک جاده روستایی، قله کوه یا یک خیابان شلوغ.

پروفسور مارک ویلیامز و دکتر دنی پنمن در کتاب ذهن آگاهی: راهنمای عملی برای یافتن صلح در دنیای پر هیاهو می گویند: “خوشبختی به معنای دیدن چیزهای یکسان با چشم های (نگاه های) مختلف است.” و حق با آن هاست.

اما چگونه می توان به طور آگاهانه پیاده روی کرد؟

پیاده روی آگاهانه
Pexels/ Walking

هنگام راه رفتن به احساسات بدن خودتوجه کنید. پاهای شما چه حسی دارند؟ عضلات دیگر بدن شما چگونه تغییرات تعادل را جبران می کنند؟ توجه داشته باشید که هنگام راه رفتن، بازوهای شما چگونه تکان می خورند.

نه فقط به صورت عملی (باید مواظب باشم زمین نخورم، یا در مسیر خود نامه ای را پست کنم)، بلکه با ذهنی باز، نسبت به محیط اطراف خود بیشتر آگاه شوید، و از صراحت مناظر، صداها و بوها لذت ببرید. همه حواس خود را جمع کنید.

سادگی پیاده روی آگاهانه مزیت آن است، و بهترین نتیجه زمانی به دست می آید که در آن لحظه حضور داشته باشید.

خوشبختانه برای پیاده روی آگاهانه ابزار و وسایلی لازم نیست، و فقط باید جایی برای پیاده روی باشد، و این عمل به راحتی می تواند در برنامه روزمره شما جای بگیرد.

فواید پیاده روی

پیاده روی برای سلامتی عموم مردم بسیار مفید است. تا جایی که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یکی از فعالیت های روزانه توصیه شده ذکر می کند.

بر اساس شواهد علمی قابل توجه، توصیه بر این است که هرچه فعالیت ما بیشتر باشد، ابتلا به موارد زیر کاهش می یابد:

 • بیماری های قلبی عروقی
 • فشار خون بالا
 • سکته مغزی
 • دیابت نوع 2
 • سندرم متابولیک
 • سرطان پستان و روده بزرگ
 • شکستگی مفصل ران یا مهره ای

و همچنین منجر به

 • آمادگی قلبی تنفسی و عضلانی بالاتر
 • حفظ وزن
 • حفظ حجم و ترکیب بدن سالم می شود.

علاوه بر موراد ذکر شده، در زمینه سلامت روان ما نیز تمرینات ورزشی افسردگی را کاهش می دهد، استرس فرد را کم می کند، روحیه کلی را بالا می برد و عملکرد شناختی را بهبود می بخشد.

بنابراین، مزایای فیزیکی پیاده روی بسیار گسترده است. اما با افزودن ذهن آگاهی چه اتفاقی می افتد؟

فواید ترکیبی پیاده روی آگاهانه

هنگامی که مزایای پیاده روی را با ذهن آگاهی تلفیق می کنیم، شاهد غوغای کاملی از پیشرفت در سلامت روانشناختی و فیزیولوژیکی هستیم.

و همراه با افزایش محبوبیت تکنیک های ذهن آگاهی در عموم افراد، در 10 سال گذشته پیاده روی آگاهانه مورد توجه تحقیقات بیشتری قرار گرفته است.

 • خلق و خو و ذهن آگاهی

مطالعه ای در سال 2016 که به بررسی تأثیر پیاده روی آگاهانه در طی چند روز می پردازد، به بهبود خلق و خوی و مهارت های ذهن آگاهی اشاره کرده است.

و به طور خاص تر، این عمل باعث کاهش افسردگی، اضطراب، استرس و خشم افراد می شود.

 • استرس فیزیکی و کیفیت زندگی

هنگامی که به گروهی از افراد با استرس روانی بالا هشت جلسه پیاده روی آگاهانه در طی چهار هفته داده شد، نهایتا تأثیر آن چشمگیر بود. علائم استرس فیزیکی به طرز چشمگیری کاهش یافته، و کیفیت زندگی آن ها به طور قابل توجهی افزایش یافته بود.

 • فواید جسمی و ذهنی

در حالی که می توانید پیاده روی آگاهانه را در هر جایی انجام دهید، اما وقتی در طبیعت تمرین می کنید، فواید جسمی و ذهنی آن بسیار زیاد است.

مروری بر 127 مقاله تحقیقاتی نشان داد که “حمام جنگل” پادزهری اساسی را در برابر استرس و فشارهای زندگی مدرن فراهم می کند.

کسانی که این کار را انجام می دهند، می توانند انتظار پیشرفت در موارد زیر را داشته باشند:

 • عملکرد سیستم ایمنی
 • سیستم قلبی عروقی
 • دستگاه تنفسی
 • افسردگی و اضطراب
 • آرامش ذهنی

بنابراین، اگر می خواهید سرمایه های ذهنی و جسمی خود را حفظ کنید، پیاده روی آگاهانه، چه در یک روستای دنج یا در محیط های شهری، باید ادامه یابد.

بیشتر بخوانید: روش صحیح افزایش انگیزه در محیط کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.