اندورفین چیست

اندورفین مسئول احساسیست که پس از یک تمرین عالی، بعد از خوردن یک تکه شکلات تلخ یا بعد از خندیدن از ته دل با یک دوست، در شما به وجود می آید. در واقع اندورفین مواد شیمیایی موجود در مغز است که به شما کمک می کند تا با درد کنار بیایید، و در کل احساس خوبی داشته باشید. اما واقعاً چقدر در مورد اندورفین می دانید؟

اندورفین ها گروهی از پپتیدها هستند که توسط غده هیپوفیز و سیستم عصبی مرکزی تولید می شوند، و بر روی گیرنده های مخدر در مغز تأثیر می گذارند. این انتقال دهنده های عصبی (که بعضاً به عنوان هورمون نیز در نظر گرفته می شوند) برای افزایش احساس لذت و رفاه، و همچنین برای کاهش درد و ناراحتی عمل می کنند.

آیا تا به حال آزادسازی اندورفین را تجربه کرده اید؟ این امر معمولاً در پاسخ به یک اتفاق خاص مانند خوردن یک ماده غذایی خاص، انجام نوعی ورزش، داشتن رابطه جنسی، مواجه شدن با یک موقعیت استرس زا یا یک تجربه دردناک جسمی اتفاق می افتد.

به عنوان مثال، اگر در حال دویدن در جنگلی باشید، و مچ پایتان رگ به رگ شود، ممکن است با افزایش اندورفین روبرو شوید که به شما کمک می کند تا با وجود آسیب دیدگی بتوانید لنگان لنگان از جنگل خارج شوید.

ممکن است ترشح اندورفین توضیح دهد که چرا گروهی از افراد پس از یک حادثه رانندگی می توانند یک وسیله نقلیه سنگین را از روی عابرین پیاده آسیب دیده بلند کنند، اما در شرایط عادی قادر به تصور چنین چیزی نیستند.

فواید اندورفین برای بدن

اندورفین می تواند تأثیرات مثبت بسیاری بر سلامتی و بهزیستی افراد داشته باشد. تصور کنید که در تعطیلات به سر می برید و ماری شما را نیش می زند، اما دردی احساس نمی کنید. چرا؟ در واقع این اثر محافظتی افزایش اندورفین است که به شما کمک می کند تا با استرس شرایط موجود کنار بیایید.

در زیر لیستی از برخی از فواید اندورفین آورده شده است:

 • کاهش افسردگی
 • کاهش اضطراب
 • افزایش عزت نفس
 • تنظیم یا تعدیل اشتها
 • یک پاسخ ایمنی تقویت شده
 • کاهش درد

همانطور که می بینید، فواید اندورفین برای بدن بسیار زیاد است. در واقع، انجام ورزش منظم مانند تمرین با شدت متوسط به مدت 45 دقیقه سه بار در هفته، ممکن است گزینه خوبی برای کسانی باشد که افسردگی خفیف دارند.

اثرات اندورفین پایین

از طرف دیگر، اگر اندورفین کافی نداشته باشید، ممکن است اثرات زیر را تجربه کنید:

 • افزایش افسردگی
 • افزایش اضطراب
 • تغییرات خلقی بیشتر
 • افزایش درد
 • مشکلات اعتیاد
 • مشکلات مربوط به خواب
 • تحریک پذیری

همچنین می دانیم که استرس می تواند توانایی فرد در تولید اندورفین را مختل کند.

اندورفین چگونه افزایش می یابد

برای افزیش طبیعی اندورفین در بدن خود چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ بر خلاف تصور شما، برای بالا بردن میزان اندورفین در بدنتان لازم نیست مانند یک دونده در یک دوی ماراتن شرکت کنید، یا کارهای غیرمتعارفی انجام دهید.

در زیر لیستی از گزینه های ساده برای افزایش اندورفین آورده شده است که می توانید هم اکنون آن ها را شروع کنید.

شکلات تلخ بخورید

آیا شکلات دوست دارید؟ اگر پاسختان مثبت است، شما فرد خوش شانسی هستید. خوردن یک تکه شکلات تلخ می تواند به تقویت اندورفین در بدن شما کمک کند.

ورزش کنید

ورزش با شدت متوسط می تواند برای تقویت اندورفین مفید باشد. سعی کنید حداقل سه بار در هفته به مدت 45 دقیقه وقت برای ورزش کردن داشته باشید.

رابطه جنسی

وقتی رابطه جنسی برقرار می کنید، بدنتان اندورفین ترشح می کند. شما نه تنها در حال انجام تمرینات بدنی هستید، بلکه در حال ایجاد پیوند اجتماعی با شخص دیگری نیز هستید.

موسیقی

موسیقی فقط برای سرگرمی نیست. گنجاندن موسیقی در زندگی می تواند بهزیستی شما را بهبود بخشد، و اندورفین بدن را افزایش دهد.

خلق هنر

همانند موسیقی، هنر نیز می تواند برای بالا بردن سطح اندورفین بدن مفید باشد.

رقص

اگر دوست ندارید، یا فرصت کافی برای انجام تمرینات ورزشی منظم ندارید، رقصیدن در خانه گزینه مناسبی برای افزایش اندورفین بدن شماست.

طب سوزنی

برخی شواهد نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به افزایش اندورفین کمک کند. با در نظر گرفتن اینکه طب سوزنی گیرنده های درد را تحریک می کند، تأثیر آن بر سطح اندورفین منطقی به نظر می رسد.

خوب بخندید

یک دلیل خوب برای خنده وجود دارد. خنده می تواند اندورفین بدن شما را تحریک کند. بنابراین سعی کنید هر روز بخندید. یک برنامه تلویزیونی خنده دار تماشا کنید، یا وقت خود را با افرادی سپری کنید که باعث خندیدن شما می شوند.

غذاهای تند بخورید

غذای تند
Pexels/ Spicy Foods

آیا می دانید خوردن غذای تند می تواند اندورفین شما را بالا ببرد؟ این واقعیت بهانه خوبی است تا دفعات بعد که برای خوردن غذا به بیرون می روید، یک رستوران هندی را امتحان کنید یا یک چیز جدید تند را از منوی غذا انتخاب کنید.

ماساژ

مانند طب سوزنی، ماساژ نیز می تواند به افزایش اندورفین کمک کند. لازم نیست ماساژ حرفه ای باشد. می توانید از همسر خود بخواهید تا شما را ماساژ دهد، روی خرید صندلی ماساژ فکر کنید، یا از ماساژور قابل حمل برای شل شدن عضلات سفت شده خود استفاده کنید.

سونا

نشستن در سونا می تواند باعث افزایش سطح اندورفین بدن شما شود.

از آروماتراپی استفاده کنید

آیا تا به حال آروماتراپی را امتحان کرده اید؟ این کار می تواند استفاده از روغن های اساسی هنگام تمیز کردن، یا استفاده از یک دیفیوزر برای افزودن رایحه به محیط باشد، که هر دو می توانند به افزایش اندورفین کمک کنند.

تماشای یک نمایش تلویزیونی درام

اگر حال و هوای خندیدن ندارید، می توانید تماشای یک درام تلویزیونی را نیز در نظر بگیرید. این کار نیز باعث افزایش اندورفین در بدن شما می شود.

مدیتیشن

مدیتیشن یک روش آسان دیگر برای تقویت اندورفین است، و برای شروع هزینه ای ندارد. برای شروع به 20 دقیقه زمان و یک فیلم آموزشی نیاز دارید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

وقتی کار داوطلبانه انجام می دهید، نه تنها به دیگران کمک می کنید، بلکه اندورفین بدن خود را نیز تقویت می کنید. این کار یک روش ساده دیگر برای بهبود احساس بهزیستی شماست.

وقت گذراندن با دوستان

اگر احساس می کنید سطح اندورفین بدن شما پایین است، سعی کنید از انزوا جلوگیری کنید. گذراندن وقت با دوستان می تواند به تقویت بهزیستی شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: راه های رسیدن به اهداف و مقابله با تنبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.