ارتباط بین از دست دادن شنوایی و کاهش شناختی

دنیا مکانی پر سر و صدا است. مغز انسان برای پردازش مقدار انبوهی از اطلاعات حسی که در هر لحظه با آن روبرو می شود، به منابع شناختی محدود متکی است. به طوری که بر آنچه که مهم است تمرکز می کند، و آنچه را که مهم نیست فیلتر می کند. هنگامی که فردی دارای یک مشکل حسی مانند کاهش شنوایی است، به طور کلی پردازش اطلاعات به طرز قابل توجهی دچار مشکل می شود. جاناتان پیل، دانشیار گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، بر این باور است که از دست دادن  شنوایی یا اختلال در شنوایی در افراد مسن بسیار شایع است، و وقتی گفتار به سختی شنیده می شود، مغز مجبور است خیلی سخت تر کار کند، تا آنچه را که گفته شد، درک کرده و به خاطر بسپارد. کار وی در مورد بررسی ارتباط بین از دست دادن شنوایی و کاهش شناختی نشان داده است که کاهش شنوایی می تواند منجر به تغییر در فعالیت لوب پیشانی شود.

در این قسمت صحبت های وی در مورد چالش های شناختی مربوط به مسائل شنوایی آورده شده است، که مطابق آن حتی کمبودهای جزئی در سطح شنوایی “طبیعی” می تواند منجر به تغییر در پردازش صدا شود، و چرا این کار ممکن است بینش جدیدی در مورد چگونگی ارتباط شنوایی با توسعه زوال عقل ایجاد کند.

در اینجا دو موضوع مستقل، اما مرتبط وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. اول اینکه در لحظه ای که مشکلات شنوایی دارید، مغز شما باید بیشتر کار کند تا بفهمد چه چیزی می شنوید . حتی اگر شنوایی شما خوب باشد، اگر در محیطی با سر و صدای زیاد قرار داشته باشید، به عنوان شنونده باید بیشتر سعی کنید تا بفهمید چه کسی چه چیزی می گوید. بنابراین، سوالی که می خواهیم بررسی کنیم این است که چگونه از دست دادن شنوایی ممکن است به طور کلی بر روند شناختی تأثیر بگذارد.

تقریباً 80 درصد افراد بالای 70 سال شنوایی خود را مقداری از دست می دهند. درباره چگونگی ارتباط از دست دادن شنوایی با کاهش شناختی مرتبط با سن چه می دانیم؟

به عنوان شنونده، چالشی که هر لحظه با آن روبرو هستید یکی از چالش های صوتی است که می تواند سر و صدای پس زمینه یا کاهش شنوایی باشد. اما توانایی های شناختی نیز می توانند به شما کمک کنند. اگر شما نمی توانید چیزی را بشنوید، مغز شما سعی می کند به شما کمک کند تا برخی از این خلا ها را پر کنید. بنابراین اگر ضعف شنوایی دارید، اما از نظر شناختی نیز عملکرد بسیار بالایی دارید، ممکن است اصلا با مشکل روبرو نشوید. زیرا از ظرفیت حافظه کوتاه مدت و سرعت پردازش زیادی که دارید برای جبران مشکل شنوایی خود برخوردار می شوید. برای ارتباطات روزمره، می توانید عملکرد بسیار خوبی داشته باشید و آنچه را که شنیده اید به خاطر بسپارید.

اما اگر فردی با شنوایی یکسان را که از نظر شناختی هم عملکرد بالایی ندارد، در نظر بگیرید، این فرد توانایی کمتری برای جبران مشکل شنوایی خود دارد. این فرد بدون پردازش سریع تر یا حافظه فعال قوی، ممکن است برای درک چیزی که می شنود تلاش کند، یا حتی اگر بتواند آن را درک کند، در به خاطر سپردن آن مشکل خواهد داشت.

کاهش توانایی های شناختی یک تغییر عمومی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. اما تفاوت های فردی زیادی از یک شنونده به شنونده دیگر در توانایی شنوایی و شناخت وجود دارد.

اگر کسی اصلاً نمی تواند بشنود و به سمعک احتیاج دارد، بدیهی است که مغز او برای جبران آن مجبور است کارهای بیشتری انجام دهد. این تغییرات جزئی در توانایی شنوایی حتی در حد طبیعی نیز بر نحوه پردازش گفتار در مغز تأثیر می گذارد. این اتفاق مهم است، زیرا اکنون تحقیقات زیادی از نوع اپیدمیولوژیک نشان می دهد که مشکلات شنوایی در جوانان، به دلیل گوش دادن به موسیقی با صدای بلند یا قرار گرفتن در معرض سر و صدای محیط، تفاوت مغز را در پردازش گفتار نشان می دهد. با گذشت زمان، این اتفاق ممکن است تأثیرات عمیقی بر مغز و نحوه پردازش شناختی آن بگذارد.

در حال حاضر برای کمک به محافظت از شنوایی خود چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

Pexels/ Hearing Loss

پیشگیری قطعاً ساده ترین راه برای جلوگیری از این مسائل شناختی است. برای نجات شنوایی خود بعد از دست دادن آن، کارهای زیادی می توانید انجام دهید. سمعک مناسب می تواند واقعاً مفید باشد. اما انواع مختلفی از پردازش های شنیداری وجود دارد که حتی با سمعک هم قابل جبران نیستند. به عنوان مثال، سمعک می تواند به بلندتر شدن صدا کمک کند، اما در مورد کارهای ریزی که سیستم شنوایی در پردازش صدا انجام می دهد، کمک نمی کند.

از همه مهم تر، کاری که می توانید انجام دهید این است که قرار گرفتن در معرض سر و صدا را محدود کنید. محدود کردن زمانی که در محیط های پر سر و صدا قرار دارید، و پوشیدن محافظ گوش مناسب هنگام حضور در آن ها واقعاً مفید است. ضمناً گوش نکردن به موسیقی با استفاده از هدفون با صدای بلند هم باید در نظر گرفته شود. ممکن است انجام این کار برای جوانان از نظر اجتماعی ناجور به نظر برسد، اما می تواند از آسیب های زیادی جلوگیری کند.

اکنون مطالعات زیادی در مورد ارتباط بین از دست دادن شنوایی و کاهش شناختی انجام شده و این کاملاً پذیرفته شده است که اگر دچار مشکل شنوایی هستید، مغز شما برای درک آنچه می شنوید مجبور است بسیار سخت تر کار کند. اگر سمعک مناسبی داشته باشید که به شما کمک کند، احتمالاً به پردازش شناختی شما کمک می کند، اما صدمه ای را که قبلاً ایجاد شده برطرف نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین خواب و سیستم ایمنی بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.